1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EROĞLU MÜZAKERELERİ KOPMA NOKTASINA GETİRDİ'
EROĞLU MÜZAKERELERİ KOPMA NOKTASINA GETİRDİ

'EROĞLU MÜZAKERELERİ KOPMA NOKTASINA GETİRDİ'

CTP Lideri Özkan Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, çözüme son derece yakın bir noktadan devraldığı müzakereleri kopma noktasına getirdiğini belirtti

A+A-

 

 

 

 

  

Kıbrıs Sorunu’nda gelinen son nokta ile ilgili açıklama yapan CTP Lideri Özkan Yorgancıoğlu,

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, çözüme son derece yakın bir noktadan devraldığı müzakereleri kopma noktasına getirdiğini belirtti. CTP-BG’nin, Kıbrıs Sorunu’nun erken bir çözüme ulaştırılması gerekti inancında olduğunu kaydeden Yorgancıoğlu, Eroğlu’nu halkın çözüm iradesini hiçe saymakla suçladı. Yorgancıoğlu açıklamasında şu önemli tespitlerde bulundu: “Downer, yaptığı açıklama ile mülkiyet ve yürütmenin seçimi konularındaki tıkanıklıkların ilerleme sağlanmasını engellediğini net bir şekilde açıklamıştır.

Downer açıklamasında Sayın Hristofys'ın 2. Cumhurbaşkanı Sayın Mehmet Ali Talat ile Federal Yürütmenin seçimi konusunda uzlaşı sağlandığını söylemesine karşın, Sayın Eroğlu’nun bunu kabul etmediğine özel olarak yer vermiş ve gelinen noktada konferans çağrısı ön koşulu ile Sayın Eroğlu'nun bu tavrını değiştirmeye hazır olduğunu kendilerine yazılı ilettiğini ifade etmiştir. Bunun anlamı, BM'nin bu konudaki tıkanıklığın adresi olarak Sayın Eroğlu'nu gördüğüdür.

Uzun zamandır Sayın Cumhurbaşkanı’na “federasyon görüşmekte olduğunu” hatırlatmaktayız. 1. Greentree zirvesinde kabul ettiği “bütün konularda anlaşma sağlanmadan uluslararası konferansa gidilemeyeceği kararının” yanlış ve sorunun çözümüne katkı sağlamayacak bir yaklaşım olduğunu da ısrarla vurguluyoruz. Ancak ne acıdır ki, uyarılarımızı dinleyerek Cumhuriyet Meclisi ve siyasi partilerle gereken miktar ve yoğunlukta teması gerekli görmeyen Derviş Eroğlu, BM'nin bize neredeyse "ne haliniz varsa görün" seklinde tarif edilebilecek bir tavır içine girmesine neden olmuştur. Bu durumun tek sonucu, daha uzun bir süre çözümsüzlüğe mahkum kalmamız dışında bir şey olamayacağı açıktır”

 

“DEĞERLENDİRME ŞART”

“Sayın Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreterine yazdığı mektuplarda olduğu kadar müzakere masasında da yapıcı ve sonuç almaya gayretli olmalıdır. Bilindiği gibi, Derviş Eroğlu cumhurbaşkanı olduğu ilk günde Genel Sekreter’e bir mektup yazmış ve kendinden önceki dönemde varılan uzlaşıları ve gelinen aşamayı devam ettireceğini söylemiştir. Yine son yazdığı mektupta da, müzakereleri çıkmaza sokan “çapraz oyu reddeden tavrından” bir uluslararası konferans çağrılması koşuluyla vazgeçebileceğini belirtmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı çok iyi bilmelidir ki, altına imzasını koyduğu belgeler, bir siyasetçinin namusudur. Mektuplarında söyledikleri ve 1. Greentree zirvesinde kendisinin de onayı ile varılan uzlaşı birleştiğinde, ortaya Kıbrıs Sorununun çözümü çıkmaktadır. Derviş Eroğlu, bunları yeniden incelemeli ve ardından hızla siyasi partilerle ve meclisimizle bir değerlendirme yapmalıdır.

Alexander Downer’in açıkladığı üzere, önümüzdeki iki haftada “takip edilecek müzakere yönteminin ele alınacağı” süreç, içine düşülen durumun vahametini net bir şekilde ortaya koymaktadır. Müzakereler için zemin vardır. Siyasi irade olması halinde, halen takip edilen müzakere yönteminin bir sorunu veya eksikliği bulunmamaktadır. Siyasi irade olmayan durumda ise halen geçerli metodu değiştirmek için verilecek uğraşların sonuç veremeyeceği şimdiden bellidir”

 

“SORUN MÜZAKERE YÖNTEMİNDE DEĞİL ZİHNİYETTEDİR”

“Şimdi asıl gerekli olan, bugüne kadar varılan uzlaşılara sahip çıkarak, yeni ve yaratıcı fikirlerle tıkanıklıkları aşmaktır. BM Genel Sekreteri’nin yaz aylarında bir uluslararası konferans çağırma konusundaki istekliliği, bugün için sahip olduğumuz tek olumluluktur. Bu hedefin hala varlığından güç ve cesaret alarak, Sayın Cumhurbaşkanı bizlerle gerekli istişareyi yapmak ve müzakere sürecini sonuca ulaştırma hedefiyle yeniden canlandırmak zorundadır”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 592 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler