1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Eroğlu: “mücadele asimile olmak için verilmedi”
Eroğlu: “mücadele asimile olmak için verilmedi”

Eroğlu: “mücadele asimile olmak için verilmedi”

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu, “siyasi hayatının son döneminde Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir anlaşmayı kendisine görev bildiğini” söyledi.

A+A-

Eroğlu, Rumların, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamından yana bir tavır içinde olduğunu belirterek, “Halkımız bu kadar mücadeleyi asimile olmak için vermedi” dedi.

Basın bürosundan verilen bilgiye göre Eroğlu, BRTK’da Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu için ikinci konuşmasını yaptı.

Konuşmasında Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için geriye sayım başladığına dikkat çeken Eroğlu, halkın Pazar günü sandık başına giderken her şeyi bir kenara bırakarak, Kıbrıs konusunu düşünmesi çağrısında bulundu.

“Karalamak için söylemiyorum. Her şey zaten meydandadır ve söylenenler, yapılanlar vardır” diye konuşan Eroğlu, halkın “Bağımsız aday Mustafa Akıncı’nın yakın destekçilerinin kim olduğuna bakması gerektiğini” söyledi.

“Kurulduğu günden beri tüm siyasetini ‘Türkiye’nin işgalci olması’ üzerine kuran bir Birleşik Kıbrıs Partisi şu anda propaganda sürecinin ön saflarındadır. Bu parti Akıncı’ya verdiği destekten dolayı müzakere masasında kendine yer kapmış sayıyor” görüşünü savunan Eroğlu, şöyle devam etti:

“Sizin izin vereceğinize ihtimal vermiyorum ama her fırsatta Anavatan Türkiye’yi işgalcilikle suçlayan Birleşik Kıbrıs Partisi’nin Genel Başkanı İzcan her halde seçimi kazanmaları halinde devrede olacaktır.

Bu da ne demektir; karşımızdaki oluşum, Kıbrıs Türk tarafı yani Türk tarafı olarak bu adanın garantörlerinden biri olan Anavatan Türkiye’nin işgalci olduğu ön kabulüyle masaya oturacak bir heyet oluşturuyor.”

TAK

Bu haber toplam 1317 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler