1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU, MİROĞLU’NU ANLATTI
EROĞLU, MİROĞLU’NU ANLATTI

EROĞLU, MİROĞLU’NU ANLATTI

Dr. Salih Miroğlu anısına kurulan Dr. Salih Miroğlu Vakfı’nın birinci kuruluş yıldönümü dün akşam Malpas Otel’de düzenlenen etkinlikte kutlandı.

A+A-Kıbrıs Türk siyasetinin önemli isimleri arasında yer alan, 2005’de UBP’nin bir toplantısı sırasında geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybeden eski bakan ve milletvekillerinden Dr. Salih Miroğlu anısına kurulan Dr. Salih Miroğlu Vakfı’nın birinci kuruluş yıldönümü dün akşam Malpas Otel’de düzenlenen etkinlikte kutlandı.


CUMHURBAŞKANI EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yaptığı konuşmaya, Salih Miroğlu’nun çok yakın bir dostu olduğunu vurgulayarak başladı.

1985’te UBP Genel Başkanı olduğu dönemde bir arkadaşına aday çıkartmak için sevilen bir doktor istediğini söylediğinde “Sevilen bir doktor var. Ama UBP’den aday çıkar mı ya da siyasete girer mi bilmem” yanıtını aldığını anlatan Eroğlu, “ ‘Beni onunla bir kez görüştür’ dedim. Görüştüm ve adaylık teklifini yaptım. Yeni bir doktor olduğunu, bir müddet doktorluk yaptıktan sonra aday olacaksa UBP’den olacağı sözünü verdi. 1990’da geldi aday oldu seçimi kazandı ve ölene kadar milletvekilliği ve bakanlık görevlerini başarıyla yürüttü” şeklinde konuştu.

“Siyaseti çok severdi ve girdiğine çok memnundu. Siyaseti bu kadar çok seven birini bulmak kolay değildir” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, Miroğlu’nun “hasta bir Fenerbahçeli olduğuna” ve Fenerbahçe’nin tarihini çok iyi bildiğine de işaret etti.

Dr. Salih Miroğlu’nu parti başkanlığına layık gördüğü bir kişi olduğunu, epeyi uğraştıktan sonra teklifini kabul ettiğini kaydeden Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birlikte Mağusa’daki parti toplantısına giderken Özker Özgür’ün ölüm haberini aldık. İkimiz de üzüldük. Toplantıya gittik kürsüye çıktı, en güzel konuşmalarından birini yaptı. Geldi oturdu boynu büküldü. Dr. olan milletvekili arkadaşımız Ahmet Kaşif de ordaydı. Birlikte müdahale ettik duran kalbini 2 defa çalıştırdık. Ambulans geldi aldı götürdü. Hastanede bir kez daha canlandırıldı, yatağına kadar götürüldü. Başkanlığına bir adım kalmıştı ama onu kaybettik. Aslında KKTC çok değerli bir doktor, politikacı ve insanı kaybetti..”

Politikaya girdiği andan ölene kadar birlikte oldukları Miroğlu’nun bugün hayatta olmamasından duyduğu üzüntüyü de dile getiren Eroğlu, “Bize düşen görev ismini unutturmamaktır. Kendi adına oluşturulan vakfın bunu en iyi şekilde yapacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, vakfın kurulmasına atkı koyanlara teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

BAŞBAKAN KÜÇÜK

UBP Genel Başkanı ve Başbakan Küçük de, en verimli çağında kaybettikleri Dr. Salih Miroğlu anısına bir vakıf kurulmasının çok isabetli olduğunu söyledi.

Politik yaşamında bir çok başarılı çalışmalara imza atan Miroğlu hakkında söylenecek çok şeyler olduğuna dikkati çeken Başbakan Küçük, Miroğlu’nun her gün günlük gazetelerin köşe yazarlarını okuyup yakından takip eden güzel bir özelliğe sahip olduğunu, onunla her bir araya geldiklerinde, mutlaka günün yorumunu yaptıklarını anlattı.

Miroğlu’nun ismini yaşatmak için Vakfı kuranlara teşekkür eden Küçük, kendilerinin de üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

MEHMET ALİ TALAT

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, konuşmasında, çok sevdiği bir arkadaşı olan Miroğlu’nun insan sevgisiyle dolu, küçük büyük ayrımı gözetmeden herkese saygı gösteren kibirlenmeyen, mensup olduğu partisi dışında da çok güzel dostlukları olan bir kişi olduğunu söyledi.

Öğrenci hareketlerinde birlikte oldukları Salih Miroğlu ile daha sonra siyasi çizgileri değişmesine karşın, Meclis’te birlikte görev yaptıklarını ve hep dost kaldıklarını vurgulayan Talat, Kıbrıs Türk halkına çok şey vereceği bir zamanda Salih Miroğlu’nu kaybetmenin çok önemli bir nokta olduğunu söyledi.

Talat, Miroğlu’nun fikirlerinin, insanlığının, dostluğunun yaşatılması gerektiğini, bunun kurulan vakıfla başarılacağına olan inancının tam olduğunu vurguladı.

 

 

 

 

 

 Bu haber toplam 446 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler