1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU: MARAŞ’I GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ
EROĞLU: MARAŞ’I GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ

EROĞLU: MARAŞ’I GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türk tarafının Güven Artırıcı Önlemler içinde Maraş’ı görüşmeye hazır olduğunu açıkladı

A+A-

 

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türk tarafının Güven Artırıcı Önlemler içinde Maraş’ı görüşmeye hazır olduğunu ancak bunu, zaten yasal ve açık olan Mağusa Limanı’na karşılık olarak değil de ambargoların kaldırılması gibi önerilerle birlikte ele almaktan yana olduğunu söyledi.
Eroğlu, “Liman yasal ve açık. Bizim üzerinde durduğumuz, başta ulaşım olmak üzere diğer ambargoların kaldırılmasının gündeme gelmesidir. Dolayısıyla bu konuyu tartışacağız” dedi.
Londra’da temaslarda bulunan Cumurbaşkanı Derviş Eroğlu, Sarastro Restaurant’ta kahvaltılı basın toplantısı düzenledi. Ağırlıklı olarak Londra’da görev yapan Türk gazetecilerin katıldığı toplantında, KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Güngör ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Göktürk Ötüken de hazır bulundu.
Cumhurbaşkanı Eroğlu, bir soru üzerine İngiliz hükümeti koalisyon ortağı Liberal Demokrat Parti’nin başkan yardımcısı Simon Hughes’un, Ercan Devlet Havaalanı üzerinden KKTC’ye gelmesinin, Kıbrıs gerçeklerini bildiğini göstermesi bakımından oldukça anlamlı ve önemli olduğunu söyledi.
Bazı yabancı siyasilerin, Kıbrıs'ta iki ayrı devlet varlığını görmezden geldiğini ve Kıbrıs Türkü’nü yok saydığını kaydeden Eroğlu, “Bir yandan da bize anlaşın diyorlar. Bir devletle bir toplumun oturduğu bir masadan nasıl sonuç çıkacak?” dedi.

MARAŞ İÇİN NE DEDİ?

Eroğlu, “1 Temmuz sonrasındaki 6 aylık dönemde görüşülmesi önerilen GAÖ arasında ne var? Maraş ile ilgili öneri hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusunu yanıtında, “Maraş'ı, Güven Artırıcı Önlemler içinde görüşmeyi tabi kabul ederiz ancak o konuda bizim de önerilerimiz olacak. Bunları birleştirerek değerlendirebiliriz” dedi.
Rum tarafının Maraş’ın BM gözetiminde açılmasına karşılık Gazimağusa Limanı'nın yasal olduğunu kabul etmeyi önerdiğine işaret eden Eroğlu, “Liman yasal ve açık. Bizim üzerinde durduğumuz, başta ulaşım olmak üzere diğer ambargoların kaldırılmasının gündeme gelmesidir. Dolayısıyla bu konuyu tartışacağız” dedi.
Cumhurbaşkanı Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Alexander Downer'in önümüzdeki günlerde adaya geleceğini ve 22 Haziran'da saat 14.30'da kendisini ziyaret edeceğini söyledi.

“ÖZERSAY’IN İSTİFASININ MÜZAKERELERE MENFİ ETKİSİ OLMAZ”

Eski Özel Temsilci Kudret Özersay’ın ayrılmasının müzakerelere yansımasının olup, olmayacağının sorulması üzerine, Eroğlu, “Hayır, olmaz.… Müzakerelere olumsuz, menfi etkisi olmaz. Kıbrıs konusunda çok tecrübeli arkadaşlarımız var. O arkadaşlarımızla o açığı hemen kapattık” dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 611 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler