1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU KİMİ UYARDI?
EROĞLU KİMİ UYARDI?

EROĞLU KİMİ UYARDI?

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) gelişen olaylara müdahil olurken çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi, maaşlarını alabilmeleri, halkın sağlığını tehdit eden çöplerin toplatılması üzerinde durduğunu ve bunların ge

A+A-

 

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) gelişen olaylara müdahil olurken çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi, maaşlarını alabilmeleri, halkın sağlığını tehdit eden çöplerin toplatılması üzerinde durduğunu ve bunların gerçekleştiğini görmekten memnun olduğunu vurguladı.

“Bana göre hükümetin biraz daha cömert davranarak sendikanın maaş başta olmak üzere haklı olan taleplerine gerekli müspet yanıtı verip sorunu ortadan kaldırması gerekir” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, bundan sonra belediye yönetimi, çalışanlar ile hükümetin olayın bir daha tekrarlanmaması için gerekli çalışmayı başlatması gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Artık bu noktadan sonra olay benim olayım değil ancak tabii ki anlaşmazlık yine diz boyu büyütülür başka başka sorunlar ortaya çıkarsa ben de duruma göre yeni bir hareket tarzı geliştiririm” ifadesini kullandı.

Belediye çalışanları dışında olayı büyütmek, akıllarında olan bazı düşünceleri gerçekleştirmek için bundan faydalanmak isteyenler bulunabileceğine de dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, halkı bu konuda dikkatli olmaya çağırdı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu bugün bir kabulü sırasında bir soru üzerine LTB ile ilgili son durumu değerlendirdi.

“OLAYDA ÜZERİNDE DURDUĞUM İKİ KONU”

Lefkoşa Belediyesi yönetimi ile sendika arasında, daha sonra ise sendika ile hükümet arasında olan olaylara, verilen ve yerine getirilmeyen sözlerle ilgili tartışmalara müdahil olurken üzerinde durduğu iki konu bulunduğunu anlatan Derviş Eroğlu, “Benim üzerinde durduğum, çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi, haklı bir istek olan maaşlarının ödenmesiydi. Bu konunun da son noktaya geldiğini görüyorum. Üzerinde durduğum ikinci konu ise sadece Lefkoşa halkı değil Kıbrıs Türk halkının sağlığını ilgilendiren çöp yığınlarının belediye çalışanları tarafından toplatılmasıydı” dedi.

Çöplerin toplatılmaya başlandığını, BES’in de diğer belediyelerin katkısıyla çöplerin toplanmasına katkı koyacağını öğrendiğini ifade ederek bunu ‘memnuniyet verici’ olarak değerlendiren Derviş Eroğlu, diyalogla her şeyin halledilebileceğini söyledi.

DİYALOG KOPUKLUKLARI

Lefkoşa Belediyesi ile ilgili olayda zaman zaman diyalog kopukluğu yaşandığını, bunlar düzeltilmeye çalışılırken de başka olaylarla karşılaşıldığı belirten Eroğlu, “Ben cumhurbaşkanı olarak tabii ki olaya en son müdahil olmaya çalıştım. Maksadım Lefkoşa’nın çöp yığınlarından kurtarılması, eylem içinde olan çalışanların da maaşlarını alabilmeleriydi. Bana göre hükümetin biraz daha cömert davranarak sendikanın maaş başta olmak üzere haklı olan taleplerine gerekli müspet yanıtı vererek sorunu ortadan kaldırması gerekir” ifadelerini kullandı.

Olaya müdahil olurken belirttiği maksadın şu anda hasıl olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, bundan sonra belediye yönetimi, çalışanlar ile hükümetin olayın bir daha tekrarlanmaması için gerekli çalışmayı başlatması gerektiğini kaydetti.

“ÇALIŞANLARIN HAKLARINI ALMASI”

“Benim arzu ettiğim çalışanların haklarını almasıdır” diyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, önceki gün Başbakan İrsen Küçük, Maliye Bakanı Ersin Tatar ile İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu çağırarak yapılması gerekenleri tartışıp düşüncelerini ortaya koyduğunu, sonuç olarak maaş konusunun şu ya da bu şekilde halledildiğini öğrenmekten de mutluluk duyduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, hükümetin bundan sonrasını kendi kuralları çerçevesinde görüşüp halletmesi gerektiğini ifade etti.

“Bana göre olayın büyük kısmı halledilmiştir” diyen Eroğlu, bundan sonra tarafların bir araya gelerek oturup konuşması, hükümetin taahhüt etiklerinin gerçekleşeceği şekilde diyalogun başlaması gerektiğini söyledi.

Eroğlu, sorunların diyalogla halledilebileceğini ancak demokrasilerde bir kişinin hakkının bittiği yerde diğerininkinin başladığının da göz önüne alınması gerektiğini vurguladı.

“OLAYI BÜYÜTMEK VE FAYDALANMAK İSTEYENLER…”

Ne halkın mağdur olmasına ne de çalışanların maaş almamasına onay vermenin mümkün olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, “İnşallah gelinen nokta düşündüğümüz şekilde sonuçlanır ve daha büyük boyutlara taşınmaz” dedi.

Olayı belediye çalışanlarının dışında büyütme, akıllarında olan bazı düşünceleri gerçekleştirmek için bundan faydalanmak isteyenler bulunabileceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, halkı bu konuda dikkatli olmaya çağırdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1362 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler