1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU KENDİNİ SAVUNDU
EROĞLU KENDİNİ SAVUNDU

EROĞLU KENDİNİ SAVUNDU

HRİSTOFYASI YALANLAYAN EROĞLU TALAT’I DA YANITLADI

A+A-

HRİSTOFYASI YALANLAYAN EROĞLU TALAT’I DA YANITLADI

“SAYIN TALAT ‘ÇÖZÜM İSTEMEZ’ DİYEREK BENİ SUÇLUYOR. ANCAK TALAT İLE HRİSTOFYAS HİÇBİR BAŞLIĞI KAPATMAMIŞTIR”

“SON KOZLARIMIZI OYNAYACAK ŞEKİLDE 22-24 OCAK TARİHLERİNDE GREENTREE’DE OLACAĞIZ”

Lefkoşa, 4 Aralık 11 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakerelerde vatandaşlığı 7. başlık olarak kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirtti.

Rum lider Hristofyas’ın “Greentree’de vatandaşlıkla ilgili komite kurmaya karar verdik” söylemini yalanlayan Eroğlu, Hristofyas’ın ‘yoldaşım’ dediği II. Cumhurbaşkanı Talat’ın  bile “Hristofyas’ın bir anlaşmaya imza atma cesareti yoktur” dediğini hatırlattı.

Eroğlu, Talat’ı da eleştirdi ve “Sayın Talat, ‘çözüm istemez’ diyerek beni suçluyor. Ancak Talat-Hristofyas hiçbir başlığı kapatmamıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Bayrak Haber’e verdiği özel demeçte, nüfus sayımını değerlendirdi; Rum Lider Hristofyas ve 2. Cumhurbaşkanı Talat’ın açıklamalarına yanıt verdi…

Cumhurbaşkanı, sadece müzakere masası için değil, hükümetin de planlama yapabilmesi için nüfus sayımının önemine işaret etti.

TALAT’A TEPKİ

“Kendi nüfusumuzu bile bilmeyiz” diyen bazı çevrelerin nüfus sayımına karşı çıkmasını anlamakta zorlandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, II. Cumhurbaşkanı Talat’ın “nüfus sayımına ihtiyaç yoktur” söylemine de tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Gerçek nüfusumuzu bilmek. Vatandaş olanlar, olmayanlar bütün siyasi mekanizmalar için önemli ve gereklidir. Her yıl nüfus sayımı yapılmaz. Ama bir toplantıda kendi nüfusunuzu bile bilmezsiniz sözleri söylendiğinde tepki koyanlar, şimdi bunun için adım atılırken yine tepki koyuyorlar. Bu düşünce yanlıştır. Gerçek nüfusu bilmek ona göre tedbirler almak, ona göre plan program yapmak çok önemlidir. Bu konu şimdi müzakere masasında tartışılmakta. Bu açıdan da nüfus sayımın yapılması faydalıdır” dedi.

Talat’ın vatandaşlık konusunu yönetim ve güç paylaşımı başlığı altında görüşmeye başladığını, kendisi görüşmelere başladığında ise Hristofyas’ın vatandaşlık konusunu 7’nci başlık olarak ele aldıklarını söylediğine dikkat çeken Eroğlu, “Biz vatandaşlığı 7’nci başlık olarak kabul etmedik. 6 başlığa ek bir başlığı kabul etmemiz mümkün değil” diye konuştu

Hristofyas ve genel olarak Rum tarafının Türkiye’den gelen kimseye tahammülü bulunmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı, “Ama bir gerçek var ki KKTC nüfusu içinde Anavatan Türkiye’den gelen insanlar da var. Bunlar geçen yıllar içinde vatandaş olmuşlardır. Ortaya konan rakamlar abartılıydı. Dolayısıyla bütün söylentilerin sona ermesi için nüfus sayımı şarttı” dedi.

Cumhurbaşkanı, Greentree’de de söylentilerin aksine vatandaşlık konusunun Yönetim ve Güç Paylaşımı başlığı altında ele alındığını belirtirken, Hristofyas’ın bu konuda bir komite kurulduğu şeklinde sözlerini yalanladı.

ÖNERİ

Cumhurbaşkanı, Greentree’de “KKTC’nin tahmini vatandaş sayısını verebiliriz, nüfus sayımından sonra da gerçek nüfusu verebiliriz. Biz vatandaşlarımız arasında ayrım yapamıyoruz. Vatandaşlarımızın geldikleri yere göre ayrılması mümkün değildir. Biz bir anlaşma olduğu takdirde Rum nüfusu neyse Türk nüfusu vatandaş olarak ne ise onlar vatandaş olacak. Ondan sonra vatandaş verilecekse ortak devletin yasasına göre vatandaşlık verilsin” diye öneri sunduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı, “maalesef  bunu bile bile Eroğlu gitti ayrı başlık olarak ele aldı diye yorumlayanlar oldu. Hatta bu konuda bir komite kurulduğu bile söylendi. Bazı çevreler bizim söylediklerimizi doğru kabul etmiyor da Hristofyas’ın söylediklerini doğru kabul ediyor. Hristofyas’ın Yenidüzen’de verdiği mülakatta da ‘öyle zannediyorum ama tutanaklara bakmam gerek’ diyerek aslında öyle bir şey olmadığını ortaya koyuyor ama gündemi saptırmak için konuşuyor. Öyle bir komite kurulmadı” şeklinde konuştu.

BM’DEN 7 UZMAN

BM’den nüfus sayımı için 7 uzman geldiğine de dikkat çeken Cumhurbaşkanı, uzmanların Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin bilgisi dahilinde gönderildiğini ve isimlerin yazılı bir liste ile bildirildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, müzakere süreciyle ilgili olarak da Genel Sekreter’in “end game” kelimelerini kullandığına işaret ederek, Ban’ın Ocak sonuna kadar taraflara bir şans daha verdiğini kaydetti.

Eroğlu, yoğunlaştırılmış müzakerelerin Ocak sonuna kadar devam edeceğini, mekik diplomasisinin yararlı olacağı inancını dile getirdi.

“SON KOZLAR”
 
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, açıklamalarında şu ifadeleri de kullandı:

 “Son kozlarımızı oynayacak şekilde 22-24 Ocak tarihlerinde Greentree’de olacağız. Genel sekreterin verdiği mesaj görüşmelerin ilanihaye devam edemeyeceğidir. Downer’in yapmış olduğu açıklama da önemli. Anlaşma olmazsa federasyonun sonu olur. Görüşmeler uzadıkça ve anlaşma sağlanmadığı müddetçe anlaşmazlığın mağduru hep Kıbrıs Türk tarafı oluyor. Rum tarafının herhangi bir sorunu yok. Dolayısıyla bu görüşmelerin daha fazla uzatılmasına gerek yoktur şeklinde Genel sekreterde bir görüş var.”

“186’NIN RAPORA GİRMEMESİ ÖNEMLİ”

186 sayılı kararın Genel Sekreter’in raporuna girmemesinin de oldukça önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu kararın, ilk defa bir Genel Sekreterin raporuna girmemesinin Rum tarafında büyük tepkiye neden olduğuna işaret etti.

Sayım öncesinde ve müzakerelerin yoğun bir şekilde devam ettiği bir dönemde Hristofyas’ın Türk tarafını suçlayıcı beyanatını yayınlamanın da hiç kimseye bir şey kazandırmayacağını belirten Cumhurbaşkanı, Hristofyas’ın yoldaşı olan Talat’ın bile “Hristofyas’ın bir anlaşmaya imza atma cesareti yoktur” şeklinde suçladığını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle dedi:

“Sayın Talat, çözüm istemez diyerek beni suçlamaya çalışıyor. Talat-Hristofyas görüşmelerinde hiçbir başlık kapanmamıştır. Biz AB’yi tartıştık. Birincil hukuk olmasına kadar geldik. Orada Rumların ısrarıyla tıkandı. Ekonomi başlığını bağladık. İç güvenliği tamamladık ve mülkiyet konusunda da 50 kusur sayfa metin ortaya koyduk. Ortaya koyduğumuz anlaşma metni BM tarafından da benimsendi. Rumlar da buna mukabil bir görüş ortaya koydu ama bizim ortaya koyduğumuz görüşler Rum tarafından da benimsenmiştir ama bazı konularda tıkanıklık yarattılar. İade- takas- tazminat. Bunu Rum tarafı kabul etmiştir. Ama bunu kabul ederken 100 bin kişiyi yerleştirecek toprak istediler. 65 bin göçmeni de isteğe bağlı olarak dönsün. Bu mümkün değil.”

II. Cumhurbaşkanı Talat’ın ve bazı yandaşlarının kendisi ile ilgili “Görüşmeleri geri götürdü” söylemlerine tepki gösteren Eroğlu şöyle konuştu:

“Sanki Talat bey oturmuş konuşmuş, Kıbrıs konusunu halletmiş ve ben gelmişim her konuda geri adım atmışız. Bu gerçek değil. Sayın Talat Hristofyas’ın hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceğini söyleyen kişi. Yoldaş dediği kişi Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Genel Sekreter Ban buraya kadar gelmiştir. Anlaştıkları noktayı ilan etmek için geldi. Bir de baktı ki yarım sayfalık bir açıklama yapıldı hiçbir konuda anlaşma yok. Neredeyse yakınlaşıyorduk diyor. Anlaşmak başkadır, neredeyse anlaşıyorduk başka. Hiçbir konuda anlaşmamışlardır.”  

ÇAPRAZ OY

Çapraz oydan vazgeçtiği iddialarıyla ilgili olarak da Eroğlu, “Çapraz oyu bir paket içinde sundular. Hristofyas paketi reddetti. Hatta çapraz oya ben karşıydım. Aslında çapraz oy Talat’ın önerisi değil, Rum tarafının önerisidir. Çapraz oy Türk ve Rum liderleri seçilirken hem Rumlar hem Türkler oy verecek. Rumların oylarının yüzde 20 ağırlığı olacak şeklinde. Buna da öneri yaptık. Dedik ki liderler seçilirken ilk seçimde bunu 2 halktan oluşan bir devlet olduğunu göstermek için iki halk ayrı ayrı kendi liderini seçmeli. Eğer Rumlar tarafından da Türk liderine oy verilecekse bu bizi Rumların istediği tek devletliliğe götürür. İkincisi zaten şu anda yapacağımız anlaşmanın yaşayabilir olup olmayacağı henüz tereddütler halindeyken bunun böyle yapılmaması lazım diye öneri sunduk. Bunu ikinci seçimde halka soralım dedik. Hristofyas benim halkım bunu kabul etmez dolayısıyla ben de kabul etmem dedi. E peki seçilecek senato üyeleri karar versin dedik onu da kabul etmiyor” dedi.

Eroğlu, “Nerede anlaştı sayın Talat… Bazı konularda yaklaşmışlar. Sayın Talat’ın noktasından Eroğlu geriye gitti deniyor. İlerleme olmadı ki ben geriye gideyim. Ha bir çapraz oyu sen kabul ettin ama bu bir paketin içindeydi. Ankara’da çapraz oya karşı çıktığım toplantıdan bir müddet sonra sayın Talat Ankara’da çapraz oyu masaya koyması lazım diyerek orada Davutoğlu en sonunda bir paket yapalım dedi. Davutoğlu beni aradı… Talat bey, çapraz oyu bir paket şeklinde sunuyor dedi. Paket ya al ya reddet şeklindedir. Benim bildiğim Sayın Talat, bu paketi sulandıracak, tartıştıracak demiştim Sayın Davutoğlu’na… Nitekim de öyle oldu. Hristofyas paketi kabul etmediğini bana da defalarca söyledi” diye konuştu

Cumhurbaşkanı Eroğlu, şunları dile getirdi:

“Hristofyas beni ne kadar suçlarsa suçlasın, Sayın  Talat, ne kadar Eroğlu anlaşma istemez derse desin esas çözümü isteyen taraf Türk tarafıdır. Halkımızın da kabul edebileceği bir anlaşma ortaya çıktığı takdirde oy vereceğini biliyorum.. Bu yönden kendi kendimizi suçlamaktan vazgeçelim. Hristofyas ve ondan öncekilerin sürdürdüğü görüşmelerde uzlaşıcı taraf Türk tarafı uzlaşmayan taraf ise hep Rum tarafı olmuştur. Ortaya çıkan tüm anlaşmaları hep Rumlar tarafından reddedildi. Ama bizde bir kesim var ki kendi cumhurbaşkanını uzlaşmaz gösterip Hristofyas’ı barış meleği gibi görüyor. Papadopulos’tan bir farkı yoktur Hristofyas’ın. Anlaşma isterim diye gülücükler dağıtıyor ama anlaşmamak için görüşmeleri zamana yaymak için ne mümkünse yapıyor. Vatandaşlar bunları dikkate alsın. Hristofyas barış meleği değildir.”

Hristofyas’ın kendi devletine sahip çıkan, kendi halkının haklarını savunan bir lider olduğuna işaret eden Eroğlu,  “Elbette ben de kendi halkımın haklarını savunarak, halkımın kabul edebileceği bir anlaşma için çalışıyorum. Çözüm istemek başka, çözümü bulmak başka şeydir. Sayın Talat 5 yıl Cumhurbaşkanlığı yapmıştır. Hristofyas ile 2 seneye yakın görüştü. 6 başlık vardı masada, 6 başlık duruyor. Hiçbir başlık kapatılmadı. Hristofyas televizyona çıkıp beni övecek değildi. Sayın Talat’ın aleyhine söylediği sözler de var. Talat’ın da Hristofyası suçladığı sözler var” dedi…

Kıbrıs Türk halkının, beklentileri doğrultusunda kendisini seçtiğini belirten Eroğlu, Türkiye’nin kendilerine bir müdahalesinin bulunmadığını, Ankara ile tam bir görüş birliği içinde hareket ettiklerini sözlerine ekledi…

Bu haber toplam 1043 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler