1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU İTT FORUM'UNDA KONUŞTU
EROĞLU İTT FORUMUNDA KONUŞTU

EROĞLU İTT FORUM'UNDA KONUŞTU

“KIBRIS TÜRK HALKI İSLAMİYETİN YAŞAMASI MÜCADELESİ VERİYOR” Cumhurbaşkanı Eroğlu, Acapulco Otel’de başlayan “İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) Üyesi Ülkelerde Yüksek Öğrenim Hizmetleri” konulu forumun açılışında bir konuşma

A+A-

 

 

“KIBRIS TÜRK HALKI İSLAMİYETİN YAŞAMASI MÜCADELESİ VERİYOR”

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Acapulco Otel’de başlayan “İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) Üyesi Ülkelerde Yüksek Öğrenim Hizmetleri” konulu forumun açılışında bir konuşma yaptı.

 

Cumhurbaşkanı konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının 1878’den bu yana Kıbrıs’ta İslamiyetçin yaşaması için büyük bir mücadele verdiğini kaydederek, Kıbrıs Türk halkının burada verdiği mücadelenin önemini anlamak için Haçlı Seferleri’ni ve Kıbrıs’ın oynadığı rolü anımsamakta fayda olduğunu, kesinlikle uygarlıklar arası çatışmadan yana olmadıklarını söyledi.

 

Kıbrıslı Türklerin, tarihi boyunca Ada’daki Rumlara dini nedenlerden dolayı bir sorun yaratmadıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı, ancak tam tersine Ada’daki Ortodoks Rumların 1571’de, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu’na geçmesi ile birlikte rahat nefes almaya başladıklarını kaydetti.

 

“HAKLI MÜCADELENİN BAŞARISINDA ALLAH İNANCININ BÜYÜK ÖNEMİ VAR”

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesinde, bugünkü başarılı duruma gelmesinde İslamiyet’e ve Kuran’a bağlılığının, Allah’a inancın büyük yeri ve önemi bulunduğunu da vurguladı.

 

FORUM TANITIM İÇİN FIRSAT

 

İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, “İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye Ülkelerde Yüksek Öğretim Hizmetleri” konulu forum ve serginin açılışında yaptığı konuşmada, birçok insanın KKTC’yi bilmediğini belirterek, bu forumun tanıtım için önemli bir fırsat olduğunu kaydetti.

 

Ekmeleddin İhsanoğlu, forumdan çıkacak her türlü öneriye açık olduklarını vurgulayarak, konuşmasını özetle, “Şu konuda güvence vermek isterim. İİT her zaman KKTC’nin arkasında duracak, her zaman desteğini vermeye devam edecek. KKTC’nin haksız izolasyon politikasından kurtulması için elinden geleni yapacaktır. Temel duruşlarından biri ve buradaki toplumun bu mücadelesine yardımcı olmak olacaktır. Dünyadaki diğer ülkelerdeki toplumlar gibi muamele görmesine yardımcı olmak olacaktır” diyerek tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1806 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler