1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU: İMZA FORMALİTE, TAKDİR KÜÇÜK'ÜN
EROĞLU: İMZA FORMALİTE, TAKDİR KÜÇÜKÜN

EROĞLU: İMZA FORMALİTE, TAKDİR KÜÇÜK'ÜN

Cuma günü görevden alınan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün yerine Mutlu Atasayan’ın atandığı öğrenildi. YENİDÜZEN HABER PAKETİ'nin 4303 abonelerine duyurduğu habere göre, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Atasayan’ın atanm

A+A-

 

Cuma günü görevden alınan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün yerine Mutlu Atasayan’ın atandığı öğrenildi.

YENİDÜZEN HABER PAKETİ'nin 4303 abonelerine duyurduğu habere göre, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Atasayan’ın atanmasıyla ilgili kararnameyi bugün öğleden sonra imzaladı. Yeni Sağlık Bakanı ile ilgili henüz bir gelişme yok


“KONU BAŞBAKAN KÜÇÜK’ÜN SÖYLEDİĞİ GİBİ DEĞİL”

“BAŞKA HİÇBİR PARTİDE ADAY OLMADIM, BAŞKA BİR PARTİYE GİDİP DE UBP’LİLERİ ÇEKMEYE ÇALIŞMADIM. UBP İÇERİSİNDE SİYASETE BAŞLADIM, UBP İÇERİSİNDE BUGÜNLERE ARALIKSIZ DEVAM EDEREK GELDİM”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun Sağlık Bakanlığı’na vekalet etmesi, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’na da UBP Milletvekili Mutlu Atasayan’ın görevlendirme yazılarını bugün imzalayıp Başbakan İrsen Küçük’e gönderdiğini belirterek, konun Güzelyurt kongresinde istismar edilmesine üzüldüğünü kaydetti.

Başbakan Küçük’ün Güzelyurt Kongresi’nde “ben yazdım ama Cumhurbaşkanı imzalamadı” şeklindeki konuşmasının kendisini üzdüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, konunun Başbakan Küçük’ün söylediği gibi olmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Ulusal Birlik Partisi’nde yaşanan kurultay süreciyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, şöyle devam etti:

“Sayın Başbakan görevden alma ve atanma kağıtlarını Cuma günü saat 16.00’da yani mesai saatlerinin bitiminde getirmiştir. Bu görevden almalar kendisinin takdirinde olduğu için onu bana formalite icabı getirmiştir; bilgi olsun diye getirmiştir. Ama iki de atama kararnamesi vardır. Biri Sayın Nazım Çavuşoğlu’nun Sağlık Bakanlığına vekalet etmesi, bir diğeri ise Eğitim Bakanlığına Sayın Mutlu Atasayan’ın görevlendirilmesi şeklindeydi. Kendisiyle bazı konuları bilgi amacıyla görüştüğümüzde, ben Cumartesi sabah araştırma yapıp size bilgi veririm dedi. Cumartesi sabah da bilgi gelmemiştir, Pazar günü de bu konuda bilgi gelmemiştir. Bugün de mesai saatleri içerisinde bilgi bekledim. Gelmediği için imzalayıp gönderdim.”

“UBP BÜYÜK BİR AİLEDİR...AİLENİN BİR FERDİ OLMAKTAN HER ZAMAN İFTİHAR ETTİM”

Son iki kongrede Başbakan İrsen Küçük’ün kullandığını belirttiği “ben UBP’yi aile partisi olmaktan çıkardım” ifadelerini eleştiren Cumhurbaşkanı Eroğlu, “UBP zaten çok büyük bir ailedir. Ben bu ailenin üyelerinden birisiyim. Ben bu aileye 1975’te parti kurulurken, köy kongreleri yapılırken girdim. 1976 seçimlerinde bilfiil milletvekili adayı olarak, sandıktan çıkarak, bu ailenin arasına girdim. Tam 34 yıl milletvekili, bakan, parti başkanı ve başbakan olarak görev yaptım. Son 2 yıldan fazla bir süreden beridir de, yine adayı olduğum UBP’nin seçilmiş Cumhurbaşkanı olarak görev yapmaktayım. Dolayısıyla Sayın Başbakan, ‘UBP’yi aile partisi olmaktan çıkardım’ derken, bizi kastettiğini düşünüyorum. Ancak bu son derece yanlıştır. Bu büyük ailenin bir ferdi olmaktan her zaman iftihar ettim. Cumhurbaşkanlığı seçimine girerken de UBP’nin adayı olarak girdim. Başka hiçbir partide aday olmadım, başka bir partiye gidip de UBP’lileri çekmeye çalışmadım. UBP içerisinde siyasete başladım, UBP içerisinde bugünlere aralıksız devam ederek geldim” dedi.

“OLAYLARIN KİŞİSELLEŞTİRİLDİĞİNİ GÖRMEKTEN ÜZÜLDÜM”

UBP’nin büyük bir aile olduğunu kendisinin değil, Başbakan İrsen Küçük’ün söylemesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bu aile içerisinde olanların birbirlerini kucaklayarak, birbirlerine sevgi ve saygı göstererek bu günlere geldiğini, ancak kurultay öncesinde partinin sarsıntılar geçirdiğini, olayların kişiselleştirildiğini görmekten de üzüldüğünü sözlerine ekledi. (tak)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1271 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler