1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU 'HALK KONSEYİ'Nİ TOPLADI
EROĞLU HALK KONSEYİNİ TOPLADI

EROĞLU 'HALK KONSEYİ'Nİ TOPLADI

Cumhurbaşkanlığı’nın girişimleriyle oluşturulan Halk Konseyi bugün toplandı. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu başkanlığında, Sayıştaylık Toplantı Salonu’nda saat 10.15’te başlayan toplantıya Halk Konseyi’ne üye örgüt temsilcileri katıld

A+A-

 

Cumhurbaşkanlığı’nın girişimleriyle oluşturulan Halk Konseyi bugün toplandı. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu başkanlığında, Sayıştaylık Toplantı Salonu’nda saat 10.15’te başlayan toplantıya Halk Konseyi’ne üye örgüt temsilcileri katıldı.

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, toplantının açılışında Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle ilgili olarak bir konuşma yaptı. Ardından görüşmelerde gelinen son noktanın ayrıntıları ve katılımcıların görüş ve önerilerinin ele alınacağı basına kapalı toplantıya geçildi.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, konuşmasının başında, bundan önceki Halk Konseyi toplantısını Ocak ayında yaptıklarını, gerek devam eden yoğunlaştırılmış müzakereler, gerekse yoğun yurt dışı temasları nedeniyle yeni toplantıyı bugün yapabildiklerini söyledi.

 Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, görüşmelerde varılacak bir anlaşmanın hem Kıbrıs Türk halkını tatmin etmesi, hem kalıcı hem de geçmişte Kıbrıs Cumhuriyeti’nde olduğu gibi Kıbrıs Türk halkının devletsiz kalmayacağı bir anlaşma arayışı içinde olduklarını vurguladı.

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nden dışlandık. ‘Buraya geçici olarak Barış Gücü gelecek’ dediler ama Kıbrıs Cumhuriyeti’ni Rumlara teslim ettiler. Dolayısıyla yapılacak bir anlaşmanın başına gelenler, 1960 Anlaşması’nın başına gelenler olursa, Kıbrıs Türk halkının devletsiz kalmayacağı, yani ‘Devlet kim olacak, Türkler de mi kalacak, Rumlar da mı kalacak?’ tartışmasının yaşanmayacağı bir anlaşma arayışı içerisindeyiz” dedi.

 

Mari Deniz Üssü’ndeki patlama, ardından oluşturduğu gelişigüzel hükümet ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın arkasındaki gücün giderek azaldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Arkasında güç yoksa bir anlaşmaya imza koyması mümkün değildir. Ancak o kişi, zamana oynayabilir. Bugün Hristofyas’ın zamana oynadığını söylemek mümkündür” şeklinde konuştu.

 

Şu ana kadar devam eden görüşmelerde Türk tarafının suçlanan taraf olmadığını, olmaması için de çaba sarf etmekte olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Ekim ayı sonunda yapılacak toplantıya kendimize güvenerek, bugüne kadar attığımız adımlarla Kıbrıs Türk halkını en iyi şekilde savunur öneriler ortaya koyduğumuzun bilinci içerisinde katılacağız” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 937 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler