1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Eroğlu, Güzelyurt'ta ziyaretler gerçekleştirdi
Eroğlu, Güzelyurtta ziyaretler gerçekleştirdi

Eroğlu, Güzelyurt'ta ziyaretler gerçekleştirdi

Eroğlu, “Halkımızı bir daha göçmen yapmayacak, Türkiye’nin garantisinde, huzur ve güven dolu bir gelecekte yaşaması için masada gerekli adımları atacağız"

A+A-


Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu, halkın geleceğini bugünden daha güzel yapacak bir anlaşma arayışı içinde olduğunu belirtti. Eroğlu, “Halkımızı bir daha göçmen yapmayacak, Türkiye’nin garantisinde, huzur ve güven dolu bir gelecekte yaşaması için masada gerekli adımları atacağız” dedi. Seçim bürosundan yapılan açıklamaya göre, Eroğlu Güzelyurt’ta bir dizi ziyarette bulundu. Sabah saatlerinde önce Güzelyurt Belediyesi’ni ziyaret eden Derviş Eroğlu daha sonra sırasıyla Gaziler Derneği, Cypruvex Narenciye Tesisleri ve Dileker Narenciye Tesisleri’ni ziyaret etti.   Derviş Eroğlu ziyaretleri sırasında yaptığı konuşmadalarda, başlattığı müzakereleri sonuçlandırmak için aday olduğunu söyledi. “Ya anlaşacağız. Anlaşamazsak da, bunu dünyaya göstereceğiz” diye konuşan Eroğlu, Kıbrıslı Türklerin yeniden göçmen olmayacağı, Türkiye’nin garantisinde bir anlaşmaya varmanın önemli olduğunu belirtti.

“Güzelyurt’u da istiyorlar”
Derviş Eroğlu, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in masadan bahanelerle kalkmadan önce, müzakere masasında aşırı taleplerde bulunduğuna vurgu yaptı.  “Özellikle toprak konusunda aşırı taleplerde bulunuyorlar” diye konuşan Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mağusa belediye sınırlarından itibaren Haspolat’a kadar Güney Mesarya’yı istiyorlar. Alayköy’den sonra Güzelyurt’a kadar uzanıyorlar. Güzelyurt ve bazı köylerle sahil şeridini istiyorlar. Kumyalı’dan itibaren de bütün Karpaz’ı istiyor. Salamis Harabeleri’ni, Aziz Barnabas Kilisesi’ni, Yeni Boğaziçi, Tuzla, Mormenekşe, Mutluyaka, Değirmenlik, Minareliköy, Demirhan ve Gökhan’ı da istiyorlar.” TAK

Bu haber toplam 1216 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler