1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EROĞLU GÖRÜŞME SONUÇLARINI SAKLAMAYA ÇALIŞIYOR'
EROĞLU GÖRÜŞME SONUÇLARINI SAKLAMAYA ÇALIŞIYOR

'EROĞLU GÖRÜŞME SONUÇLARINI SAKLAMAYA ÇALIŞIYOR'

CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu, “Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun görüşme sonuçlarını Meclis’ten saklamaya çalıştığını” söyleyerek, buna tepki gösterdi.

A+A- 

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, “Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun görüşme sonuçlarını ve gelişmeleri Kıbrıs Türk halkından, siyasi partilerden ve Meclis’ten saklamaya çalıştığını” söyleyerek, buna tepki gösterdi.
Yorgancıoğlu, “bunca yıllık görüşme sürecinde Kıbrıs sorunu ile ilgili görüşme tutanaklarının ilk kez bu kadar uzun sürede Meclis’e gönderilmediğini” iddia ederek, bu durumu “gelişmelerin vekillerin bilgisinden saklanmaya çalışıldığının başka bir göstergesi” olarak değerlendirdi.
Yorgancıoğlu yazılı açıklamasında, “Artık bu oyuna bir son verilmeli ve siyasi partiler ile Meclis sürece dâhil edilmeli, gelişmelerle ilgili bilgilendirilmeli ve görüşleri alınmalıdır” dedi.

“KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”
Kıbrıs sorununun New York zirvesi sonrasında yeni bir dönemece girdiğini, yeni dönem görüşmelerin liderlerin haftada bir görüşmesi yanında yoğun bir mekik diplomasisi ile yürütüleceğini, liderlerin ilk görüşmelerinin ileriki günlerde yapılacağına atıfta bulunan Yorgancıoğlu, “New York zirvesinden günümüze on günü aşkın bir süre geçmiş olması ve Kıbrıs’ta liderlerin görüşmelere önümüzdeki günlerde başlayacak olmasına rağmen, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun ne New York görüşmeleri, ne de son gelinen aşama hakkında siyasi partilere ve yüce Meclise bilgi vermiş olması kabul edilir bir yaklaşım değildir” dedi.
Yorgancıoğlu, “New York öncesi Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Meclis’e gelip bilgi vermesi ve Meclis’in görüşlerinden yararlanması konusundaki parti önerilerimizin dikkate almamış olması Kıbrıs sorununu çözme konusundaki niyetsizliğini açıkça ortaya koymaktadır” ifadesine de kullandı.
New York zirvesine giderken ve hemen sonrasında verilen olumlu mesajların, yeni tur görüşmelerin başlayacağı bu günlerde yerini “sürecin zorlukları ile dolu mesajlara” bıraktığını ifade eden Yorgancıoğlu, Rum Liderliğinin yaptığı açıklamalarda ise New York zirvesinde olumlu bir gelişme olmadığı yanında, görüşmelerin ocak ayında askıya alınma olasılığından bahsedildiğini ifade etti.

“SİYASİ PARTİLERLE MECLİS SÜRECE DAHİL EDİLMELİ”
Yorgancıoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Kıbrıs sorununun çözümünün Kıbrıs Türk halkı ve geleceği için çok önemli olduğu apaçık ortada iken Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun görüşme sonuçlarını ve gelişmeleri Kıbrıs Türk halkından, siyasi partilerinden ve yüce Meclis’inden saklamaya çalışması artık son bulmalıdır. Bunca yıllık görüşme sürecinde ilk kez görüşme tutanakları bu kadar uzun sürede Meclise gönderilmemiştir. Bu da gelişmelerin vekillerimizin bilgisinden saklanmaya çalışıldığının başka bir göstergesidir.
Artık bu oyuna bir son verilmeli ve siyasi partiler ile Meclis sürece dâhil edilmeli, gelişmelerle ilgili bilgilendirilmeli ve görüşleri alınmalıdır.
Kıbrıs sorununun çözümüne önem veren partimiz, cumhurbaşkanlığı katının başına buyruk bu tavrını kabullenmediği gibi bu tavrın devam etmesi halinde gereken tavrı ortaya koyacağını kamuoyu ile paylaşmayı bir görev bilir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 629 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler