1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU: ERDOĞAN GERÇEKLERİ SÖYLEDİ
EROĞLU: ERDOĞAN GERÇEKLERİ SÖYLEDİ

EROĞLU: ERDOĞAN GERÇEKLERİ SÖYLEDİ

Eroğlu, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyareti sırasında yaptığı Kıbrıs ile ilgili açıklamaları değerlendirdi.

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’yi tanıdığını Almanya Başbakan Angela Merkel’in yüzüne söylemesinin, Kıbrıs Türkü için çok büyük anlam taşıdığını söyledi. Eroğlu, “Her şeye rağmen Anavatan Türkiye’nin KKTC’yi tanımaktan vazgeçmeyeceği mesajı verilmiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu bugün bir kabulü sırasında, gazetecilerin sorusu üzerine, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyareti sırasında yaptığı Kıbrıs ile ilgili açıklamaları değerlendirdi.

Eroğlu, “Kıbrıs” kelimesini kullanırken, Güney Kıbrıs AB’ye alınırken, “Kıbrıs Cumhuriyeti” olarak değil de “Kıbrıs” olarak alındığına atıfta bulunan Erdoğan’ın dolaylı olarak “Kıbrıs Cumhuriyeti devleti”ni tanımadığı mesajı verdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Sayın Tayyip Erdoğan gerçeği söylemiştir. Kıbrıs’ta iki yarı devlet vardır. Bu iki devletten sadece KKTC ‘yi tanımaktadır. Ve AB’ye giren Rum tarafının tüm Kıbrıs alınmış gibi ‘Kıbrıs’ diye nitelenmesinin de doğru olmadığı mesajını verdi. Kıbrıs’ta hem kuzeyde, hem de güneyde ayrı devlet vardır gerçeğini ima etmek için bunları söyledi”.

“MEMNUN OLDUK”

Erdoğan’ın, KKTC Devleti’ni tanıdığını tekrarlamasının kendilerini memnun ettiğini kaydeden Eroğlu, “Zaten bu bilinen bir şey. BM kararına rağmen KKTC’yi tanıdığını zaten ilan etmişti. Bu nedenle KKTC’yi tanıdığını Merkel’in yüzüne söylemiş olması bizim için çok büyük anlam taşıyor. Herşeye rağmen Anavatan Türkiye’nin KKTC’yi tanımaktan vazgeçmeyeceği mesajı verilmiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:

“Kıbrıs Cumhuriyeti denen devletin aslında Türk ve Rum ortaklığına dayalı olarak kurulmuş bir devletken, Rumların işgali altında kalan bir Rum devleti pozisyonuna geldiğini ve onu da tanımadığını, tanımayacağını net bir şekilde ortaya koymuştur”.

Rum tarafının, TC Başbakanı Erdoğan’ın sözlerine gösterdiği tepkiye de değinen Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Tepkilerini normal karşılıyorum çünkü ortaklık devletini işgal ettiklerinin ima edilmesi bile bu insanları huzursuz ediyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 437 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler