1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU, DOWNER'İN BRİFİNGİNİ DEĞERLENDİRDİ
EROĞLU, DOWNERİN BRİFİNGİNİ DEĞERLENDİRDİ

EROĞLU, DOWNER'İN BRİFİNGİNİ DEĞERLENDİRDİ

Eroğlu, “Esas karar, 19 - 20 Nisan’da New York’ta gerçekleştirilecek toplantıda ortaya çıkacaktır” dedi.

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın BM Güvenlik Konseyi’ni görüşmelerin geldiği nokta konusunda bilgilendirmesine karşın, izlenecek yol konusunda her zaman olduğu gibi Güvenlik Konseyi üyeleri arasında bir birliktelik sağlanamadığını söyledi.

Eroğlu “Dönem Başkanı olan İngiltere, baskı yapılarak bir anlaşmaya varılması yönünde bir görüş ortaya koymuştur ama Rusya, Fransa, Çin, zannederim Almanya da buna katıldı ve daha değişik görüşler ortaya koymuşlardır. Dolayısıyla son karar, Downer’ın New York’ta BM Genel Sekreteri ile yapacağı toplantıya kalmıştır. Onun beklentisi içerisindeyiz” dedi.

Downer’la görüşmesinde kendisine BM Genel Sekreteri’ne bugün göndereceği raporun çok geniş bir rapor olmayacağını söylediğini ifade eden Eroğlu, Downer’ın, BM Genel Sekreteri’ne daha geniş bilgiyi 19 Nisan’da New York’ta yapacakları toplantıda vereceğini ve bu toplantı sonucunda çok taraflı konferans olacak mı olmayacak mı belirleneceğini söyledi.

Bu yöndeki açıklamasını bugün bir kabulünde yapan Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Yani esas karar, 19 - 20 Nisan’da New York’ta gerçekleştirilecek toplantıda ortaya çıkacaktır” dedi.

Liderler olarak son toplantılarını dün gerçekleştirdiklerini, teknik heyetlerin öğleden sonra çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, bugün öğleden sonra ise uzmanların mülkiyet konusunda bir araya gelip son toplantıyı yaparak, “ortak kağıt” çıkarıp çıkaramayacaklarına bakacaklarını söyledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 589 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler