1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU DOWNER'E YÜKLENDİ
EROĞLU DOWNERE YÜKLENDİ

EROĞLU DOWNER'E YÜKLENDİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rumlar’ın AB Dönem Başkanlığı’nı devralacağı 1 Temmuz’dan sonra yapılacak müzakerelerin hiçbir anlamı olmaz” dedi. Cumhurbaşkanlığı’na gelerek kitap bırakan ve kendisini çözüm istememekle suçlaya

A+A-


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rumlar’ın AB Dönem Başkanlığı’nı devralacağı 1 Temmuz’dan sonra yapılacak müzakerelerin hiçbir anlamı olmaz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı’na gelerek kitap bırakan ve kendisini çözüm istememekle suçlayan çevreleri de eleştiren Eroğlu, “Sanki sayın Talat Kıbrıs sorununu çözdü de ben gelip bozmuşum gibi bir mesaj verme havası içindeler. Ya da sayın Talat şimdi Cumhurbaşkanı olsaydı, Kıbrıs sorunu çözümlenmişti... Sayın Talat Cumhurbaşkanı olduktan sonra Hristofyas ile 2 yıla yakın müzakerelerde bulundu ancak hiçbir başlığı kapattık demedi” dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün bir kabulü sırasında yaptığı konuşmada, devam eden müzakere süreci ve son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

“DOWNER’İN ZİYARETİ SONRASINDAKİ HAREKETLİLİK HOŞ DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in bir partiyi ya da sendikal platformu ziyaret etmesiyle ülkede yaşanmaya başlanan hareketlilik ve bu çerçevede Cumhurbaşkanlığı’na gelerek kitap bırakılmasının hoş şeyler olmadığını söyledi.

Downer’ın, KKTC’deki bazı ziyaretlerinde “ne yapacağız?” sorusuna “bağırın” şeklinde yanıt vererek halkı kendisine karşı kışkırtmaya çalıştığını kaydeden Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı’nın önüne kadar gelip, protesto düzenlenmesini de “Downer’in başlattığı bir hareket” gibi değerlendirdiğini belirtti.

Bazı çevrelerin, “müzakere masasında neyin konuşulduğunu bilmiyormuş gibi kendisine gönderdiği kitapları” çoktan okuduğunu kaydeden Eroğlu, “Kıbrıs’ta bir anlaşma için uğraştığımızın bilincindeyim.” dedi.

Eroğlu, Downer’ın, KKTC’de son dönemde gerçekleştirdiği ziyaretlerle ilgili olarak kendisiyle görüşüp, rahatsızlığını dile getirdiğini söyledi. Eroğlu, Downer’ın bu davranışlarının Türkiye’nin de bilgisine getirildiğini belirtti.

“SANKİ TALAT KIBRIS SORUNUNU ÇÖZDÜ DE BEN BOZDUM”

Eroğlu, şöyle devam etti:

“Sanki benden önceki görüşmeci her şeyi halletmiş de ben reddediyormuşum gibi bir hava içindeler. Ben 6 başlık buldum geldiğimde. Hiçbiri de karara bağlanmamıştı. Toprağı hiç görüşmemişlerdi. Mülkiyeti bir kere görüştüler, zordur diye bıraktılar. Talat 4 Ocak’ta bir paket sundu, Hristofyas kabul etmedi... Sanki sayın Talat Kıbrıs sorununu çözdü de ben gelip bozmuşum gibi bir mesaj verme havası içindeler. Ya da sayın Talat şimdi Cumhurbaşkanı olsaydı, Kıbrıs sorunu çözümlenmişti. Bunları gerçeği ifade etmiyor. Karşında, yoldaşın da olsa, anlaşma istemeyen bir zihniyet vardır… Bunu halkımız çok iyi biliyor. Bazı çevrelerin de bu gerçeği görmesi lazım. Çünkü Talat, CTP ve AKEL yıllardır bir araya gelerek, çözüm üretiyordu ancak sayın Talat Cumhurbaşkanı olduktan sonra, Hristofyas ile 2 yıla yakın müzakerelerde bulundu ancak hiçbir başlığı ‘kapattık’ demedi”

“KENDİ HALKIMIN MENFAATLERİNİ DÜŞÜNMEK MECBURİYETİNDEYİM”

Müzakere masasında iki taraf bulunduğunu ve Rum tarafı kendi tarafının menfaatlerini düşünürken, kendisinin de kendi halkının menfaatlerini düşünmek mecburiyetinde olduğunu kaydeden Eroğlu, “Kendi halkımın mutluluğunu düşünmek, bu topraklarda onuruyla yaşayabilecekleri bir anlaşmayı yapmak boynumun borcu. Aksi takdirde Kıbrıs Türk halkına iyilik değil, kötülük yapmış olurum” dedi.

“REDDEDENLER MÜKAFATLANDIRILACAKSA, BEN DE REDDEDEN CEPHEDEYİM”

Rumlar’ın Annan Planı’nı reddettiğini anımsatan Eroğlu, “Reddetmek, bir sonraki görüşmelerde yeni haklar elde etmek anlamına gelmez. Hayır diyen Rum tarafı masada yeni haklar kazanacaksa, ben de hayır derim. Reddedenler mükafatlandırılacaksa, ben de reddeden cephedeyim” dedi.

“ÖNERİ YAPAN TARAF HEP BİZ OLDUK”

Eroğlu, şöyle devam etti:

“Müzakere masasında öneri yapan taraf biz olduk. Rum tarafı pozisyonundan hiç caymadı. Yürütmenin seçimiyle ilgili biz 2-3 kez öneri sunduk. Referanduma götürelim dedik reddettiler. Eşit sayıda Türk ve Rum senatörlerin oluşturduğu senato karar versin dedik, onu da reddetti ancak uzlaşmaz taraf biz. Genel sekreter masada bu konuda 2 öneri vardır dedi. Biri de bizim önerimizdir. Mülkiyette de öneri sunan taraf biziz. Topraktan ne alacağımı bilmezsem, mülkiyeti görüşmem diyor. Peki, ben toprakta anlaşma olup olmayacağını bilmeden sana harita verebilir miyim? Veremem. Toprakta harita ve rakamlar en son görüşülecek. Biz Cenevre’de toprakta kriterleri görüşmeye hazırız dedik ve masaya kriterleri koyduk, bir açılım yaptık. Biz ve garantörlerin katılacağı bir çok taraflı toplantı tarihi ilan edildiği taktirde, biz toprak konusunu harita ve rakamlarla görüşmeye hazırız”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 837 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler