1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU DOWNER İLE GÖRÜŞTÜ
EROĞLU DOWNER İLE GÖRÜŞTÜ

EROĞLU DOWNER İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’i kabul etti

A+A-

 

 

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, müzakerelerin arzu ettiklerinden daha yavaş ilerlediğini, daha fazla ilerleme kaydedilmesini istediklerini kaydetti ve Kıbrıs sorunuyla ilgili ilerleme raporunu gelecek hafta sonunda BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a sunacağını belirtti.

Raporda müzakerelerde nerede olunduğu yönündeki şahsi değerlendirmesinin ve çoklu ya da uluslararası konferans düzenlemenin uygun olup olmayacağı yönündeki görüşünün yer alacağını dile getiren Downer, nisan ortalarında Ban ile bir araya gelerek raporu tartışacaklarını ve konuyla ilgili nihai görüşünü şekillendireceğini de ifade etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’i kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı’nda saat 10:00’da başlayan görüşme yaklaşık 1.5 saat sürdü.

Downer görüşmeye geniş bir BM heyetiyle gelirken, Eroğlu’na ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ ile müzakere heyeti eşlik etti.

Downer, görüşme sonrasında basının sorularını yanıtladı.

Daha önce söylendiği gibi 1 Temmuz’da oyunun sonuna gelinip gelinmeyeceğinin sorulması üzerine Downer, BM Genel Sekreteri’nin yılın ortasına kadar Kıbrıs sorunuyla ilgili bir anlaşmaya ulaşılmasını istediğini kaydetti.

Kıbrıs Türk tarafının 1 Temmuz’dan sonra müzakerelerin sürdürülmesinin anlamsız olacağını söyleyerek açık davrandığını kaydeden Downer, BM Genel Sekreteri’nin de 1 Temmuz’a kadar çözüm istediğini söylediğini hatırlattı ve “Ne olacağını göreceğiz” diye konuştu.

BM Genel Sekreteri’ne sunacağı ilerleme raporunun Mart ayı sonunda mı sunulacağı yoksa erteleneceği yönündeki soruyu yanıtlayan Downer, raporun sunumunun ertelenmeyeceğini, gelecek hafta sonunda raporu Genel Sekretere sunacağını ifade etti. Raporda müzakerelerde nerede olunduğu yönündeki şahsi değerlendirmesinin ve çoklu ya da uluslararası konferans düzenlemenin uygun olup olmayacağı yönündeki görüşünün yer alacağını dile getiren Downer, nisan ortalarında Ban ile bir araya geleceğini, raporu tartışacaklarını ve Ban’ın konuyla ilgili nihai görüşünü şekillendireceğini ifade etti.


 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 525 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler