1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Eroğlu: “Devlet olgusu bizim halk olarak en büyük gücümüzdür”
Eroğlu: “Devlet olgusu bizim halk olarak en büyük gücümüzdür”

Eroğlu: “Devlet olgusu bizim halk olarak en büyük gücümüzdür”

Derviş Eroğlu, 9 Nisan Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve önümüzdeki dönem Kıbrıs konusunda beklenen gelişmelerle ilgili bilgi verdi

A+A-

Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu, şu veya bu sorunlar var diye devletten vazgeçilmesinin söz konusu olamayacağını söyledi. Eroğlu, “Devlet olgusu bizim halk olarak en büyük gücümüzdür” dedi.

Derviş Eroğlu, halkın biraz daha sabırlı olması gerektiğini ifade ederek, “En fazla 2 yılda bir zaman limiti içerisinde bu sorunu bitireceğim. Halkımız, bu kararlılığını bana 19 Nisan’da vereceği güçlü destekle ortaya koyacaktır” diye konuştu.

Eroğlu, Türkiye’yi anavatan bilen, garantörlüğü savunan, vatandaşlar arasında ayırım yapmayan herkesten oy istediğini ifade ederek, “Seçilecek kişi, kendi devletine sahip çıkmayan, yanlış bir kişi olur, masaya o oturursa, bugünleri çok ararız” dedi.

Eroğlu, “Böyle bir kişi, Kuzey Kıbrıs halkı ve devletinin menfaatlerini koruyamaz. İnanç, kararlılık ve tarih bilinci, tecrübe lazımdır. Seçilecek kişi, her konuda güvenilir olmalıdır, masaya oturulduğu zaman, bir kelimenin bile önemi vardır. Karşınızdakini iyi anlamanız, sabırlı olmanız büyük önem taşır. Ne dediğini ölçüp tartamayan bir kişinin yapacağı konuşma, başa çok büyük işler açabilir. O yüzden 19 Nisan’da sandığa gidelim” diye konuştu.

Seçim bürosundan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu, önceki gün Mağusa’da sırasıyla Anadolu Mahallesi Kahvehanesi, Antalyalılar Kahvehanesi, Kombos Meydanı esnafı, Timisi Kahvehanesi ve Şehmuz Barut Kahvehanesi’ni ziyaret ederek, bölge insanıyla bir araya geldi.

9 Nisan Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve önümüzdeki dönem Kıbrıs konusunda beklenen gelişmelerle ilgili bilgi veren Derviş Eroğlu’na ziyaretleri sırasında Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek, UBP Genel Sekreteri ve Mağusa Milletvekili Sunat Atun, UBP Mağusa milletvekilleri Hamza Ersan Saner, Ahmet Kaşif, Erdal Özcenk, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ve UBP Mağusa İlçe Başkanı Resmiye Canaltay eşlik etti.

“Talepleri aşırı”

19 Nisan’da Cumhurbaşkanının seçileceğine dikkat çeken Eroğlu, seçilecek kişinin Cumhurbaşkanlığı görevi yanında Kıbrıslı Türklerin müzakere masasındaki haklarını da savunacağını söyledi.

Bu yüzden de tecrübeli ve güvenilir bir kişinin sandıktan çıkması gerektiğini belirten Eroğlu, Kıbrıslı Rumların masada aşırı taleplerde bulunduğunu kaydetti.

Kıbrıslı Rumların, Gazimağusa Belediye hudutlarından itibaren Haspolat’a kadar istediklerini, Alayköy’den de Yeşilırmak’a kadar talepte bulunduklarını ifade eden Eroğlu, “Kumyalı’dan itibaren bütün Karpaz’ı, Değirmenlik ve Yeniboğaziçi’ni etraflarındaki dört köyle birlikte istiyorlar” dedi, ayrıca Türk askerinin geri gitmesini ve garantörlüğün kaldırılmasını da istediklerini ifade etti.

Kıbrıslı Rumların, Türkiye’den gelen göçmenleri “yasa dışı” kabul ettiğini ve sadece Kıbrıslı Türk biriyle evlenenlerin kalması gerektiğini söylediklerini de anlattı.

“Sabırlı olursak önümüzdeki dönem biter”

Seçimin birinci turdan biteceğine inanç belirten Eroğlu, UBP ve DP-UG dışında, Türkiye’yi anavatan bilen, garantörlüğü savunan, vatandaşlar arasında ayırım yapmayan herkesten oy istediğini söyledi.

Seçime 3 hafta kaldığını ve çok çalışmak gerektiğini belirten Derviş Eroğlu, “Masada sizin adınıza pazarlık yapacak, Kıbrıs konusunu günden bugüne gelmişini geçmişini bilen bir kişinin masada oturması gerekir” dedi.

Zaman limiti…

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in kaçtığı gibi masaya döneceğini vurgulayan Eroğlu, bu kez bir zaman limiti içerisinde müzakere edileceğini kaydetti.

Kıbrıs’ta barışın olduğunu, eksik olanın ise bir anlaşma olduğunu söyleyen Derviş Eroğlu, “Ama Kıbrıslı Rumlar anlaşmamak için ortaya çıkan bütün metinleri reddetmiştir. 1968’den beridir müzakereler devam ediyor. Biraz daha sabırlı olursak, önümüzdeki dönem bu iş bitecektir” diye konuştu. TAK

Bu haber toplam 1028 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler