1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU: DEVLET GÜZELYURT’UNU GÖZDEN ÇIKARAMAZ
EROĞLU: DEVLET GÜZELYURT’UNU GÖZDEN ÇIKARAMAZ

EROĞLU: DEVLET GÜZELYURT’UNU GÖZDEN ÇIKARAMAZ

Eroğlu, bazı dönemlerde, “devletin Güzelyurt’u gözden çıkardığına” ilişkin yorumlar yapıldığını, bunun kesinlikle doğru olmadığını vurguladı

A+A-Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bazı dönemlerde, “devletin Güzelyurt’u gözden çıkardığına” ilişkin yorumlar yapıldığını, bunun kesinlikle doğru olmadığını vurgulayarak, bugün Güzelyurt bölgesine sahip çıkan bir halk bulunduğunu, halkın toprağına ve bölgesine sahip çıkacağını, devletin de görevini yerine getireceğini bildirdi.
Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Devlet Güzelyurt'unu gözden çıkaramaz” dedi.
Eroğlu, masada halkı adına müzakereleri yürüttüğünü söyleyerek, toprak konusuyla ilgili görüşlerinin öteden beri bilindiğini ve halkın bölgesine ve toprağına sahip çıkarak, gereksiz endişelere kapılmayarak, tedirgin olmaması gerektiğini vurguladı.
Cumhurbaşkanı Eroğlu dün akşam, Güzelyurt Sivil Toplum Platformu’nun daveti üzerine Cumhurbaşkanlığı’nın halkı bilgilendirme toplantısını Güzelyurt’ta gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanı, Güzelyurt Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda bölge halkına müzakerelerde gelinen son durumla ilgili bilgi verdi.

“MARAŞ KONUSUNDA TÜRK TARAFININ TEK TARAFLI ADIM ATMA HAKKI BULUNUYOR”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, diğer yandan NTV’ye yaptığı açıklamada, Hristofyas ile yaklaşık 2 yıldır sürdürdüğü müzakerelerin başarıya ulaşamadığını söyledi.
Eroğlu, bu aşamadan sonra tek çözüm yolunun çok taraflı konferans olduğunu söyledi. Eroğlu, “Bir tek şekilde çözümü zorlayabiliriz. Beşli zirvenin yapılması koşuluyla” dedi.
“O zaman bu iş biter mi?” sorusuna “Eğer Rum tarafında da, bizde olan niyet varsa, bitebilir” yanıtını veren Eroğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin AB Dönem Başkanlığı’nı üstleneceği 1 Temmuz’dan sonra müzakerelerin devam edemeyebileceğini ifade etti.
NTV’ye göre çözüm parametrelerinin değişebileceğinin işaretini veren Eroğlu, “Müzakere masasının yeniden şekillenmesi gerekir” dedi. Eroğlu, şöyle devam etti:
“1 Temmuz’dan sonra yapılacak görüşmelerden bir sonuç almak mümkün değil. Boşuna zaman kaybıdır. Onun için biz diyoruz ki askıya alınması gerekir. En doğru şu olabilir. Yeni koşullarda yeni bir masa kurulursa, mesele kalmaz. Örneğin ambargoların kaldırılması birinci koşul. İkincisi, bu kadar yıl neyi görüştük biz? İki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı, federal bir devlet. Olmadı. Demek ki bunun şeklini de değiştirmemiz lazım”
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, son zamanlarda açılması gündeme gelen kapalı Maraş konusuna da değinerek, KKTC’nin kontrolünde olan Maraş konusunda Türk tarafının tek taraflı adım atma hakkı bulunduğunu belirtti.


 

 

 

 

 

Bu haber toplam 574 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler