1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU, BAŞKANLARA YEMEK VERDİ
EROĞLU, BAŞKANLARA YEMEK VERDİ

EROĞLU, BAŞKANLARA YEMEK VERDİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, dün akşam Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda belediye başkanlarıyla yemekte bir araya geldi.

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, dün akşam Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda belediye başkanlarıyla yemekte bir araya geldi.

Yemeğe, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da katıldı.

Yerel yönetimlerin sorunlarının tartışıldığı yemekte Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve K.T. Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar birer konuşma yaptı.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yemekte yaptığı konuşmada, belediye başkanlarını yemekte ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yerel yönetimlerin ülke için önemli olduğunu, yerel yöneticilere büyük görevler düştüğünü belirtti.

Her belediyenin kendine has sorunları olduğunun bilincinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu sorunların tartışılabilmesi ve aşılabilmesi için yemek organize ettiğini, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun da yemekte hazır bulunduğunu kaydetti.

“Bu akşam sorunlarınızı aktarmanızda yarar var” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, sorunların aşılabilmesi için problemlerin ortaya konulup tartışılması gerektiğini söyledi.

“KKTC YERİNDEN YÖNETİME ÖNEM VEREN DEMOKRATİK BİR ÜLKE”

KKTC’nin yerinden yönetime önem veren demokratik bir ülke olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yerel yönetimlerin Kıbrıs Türk halkı ve ekonomiye katkılarının büyük olduğunu kaydetti.

Üniversite ve turizm ülkesi olan KKTC’de belediyelerin üzerine düşen sorumluluğun çok fazla olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Sorunlar işbirliği içinde çözümlenebilir. Size düşen, bize düşen sorumluluklar var. El birliği içinde tüm sorunları çözeceğiz” dedi.

Kırsal kesim belediyelerinin daha ciddi sorunları olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, kırsal kesim belediyelerinin huzur içinde, ekonomik sıkıntıya düşmeden, ay sonunda maaşları, sosyal sigorta primlerini nasıl ödeyeceğini düşünmeden görevlerini yapabilmesi gerektiğini söyledi.

Geç de olsa toplanarak, sorunların çözümü için bir başlangıç yapıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, belediyelerin sorunlarının asgariye indirilebileceğine inandığını da belirtti.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na düzenlenen yemek için teşekkür ederek, yemekte yerinden yönetim anlayışı ve yerinden yönetimin KKTC’de nasıl olması gerektiğini konuşma fırsatı bulacaklarını söyledi.

Konu hakkında Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun tecrübelerinden de faydalanacaklarını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, temennilerinin yerel yönetimlerin her geçen gün kurumsallaşarak, güçlenmesi olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, yerel yönetimlere katkı sağlanması ve sorunlarının çözümü için işbirliği içinde çalışılacağını sözlerine ekledi.

ÖZÇINAR

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar da, kendilerini yemekte bir araya getiren Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na teşekkür etti.

Yerel yönetimlerin sorunlarına dikkat çeken Özçınar, belediyelerin halka en iyi şekilde hizmet götürmek için çalıştığını kaydetti.

Belediyelerin üzerine düşen önemli görevler olduğunu belirten Özçınar, sorunların aşılabilmesi için işbirliği içinde çalışılmasının önemine dikkat çekti.

Kırsal kesim belediyelerinin sorunlarının daha büyük olduğuna dikkat çeken Özçınar, bu sorunların aşılabilmesi için çalışmalar, yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini vurguladı.

Belediyelerin mali olanaklarının çoğaltılmasının, yerel yönetimleri geliştireceğini söyleyen Mahmut Özçınar, bu konudaki yasal çalışmalara hız verilmesini istedi.

Özçınar, “Yerel yönetimlerin geliştirilmesi için bize düşen görevleri yerine getireceğiz. Karşılıklı diyalogun devamından yanayız” dedi

 

 

 

 

Bu haber toplam 595 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler