1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU ADADAN AYRILDI
EROĞLU ADADAN AYRILDI

EROĞLU ADADAN AYRILDI

Cumhurbaşkanı Eroğlu ayrılışı öncesinde Ercan Havaalanı’nda basın toplantısı düzenledi

A+A-

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türk tarafının Greentree zirvesine bir uzlaşmaya varılması amacıyla gitmekte olduğuna işaret ederek, “Halkımın bana verdiği görevin bilincindeyim. 2 halkın eşit statüde olacağı, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinde bir anlaşma peşindeyiz” dedi.

Buna karşın Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Rum Ulusal Konseyi’nden çıkardığı “Hakemliğe, takvime ve bütün konularda anlaşmadan çoklu bir konferansa geçilmesine hayır” kararı ile zirveye gitmekte olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum tarafının anlaşmaya niyeti varsa bu 3 hayırın evete çevrilebileceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 22 - 24 Ocak tarihlerinde New York’ta yapılacak Greentree zirvesine katılmak için bu akşam saat 19.00’da KKTC’den ayrıldı.

Eşi Meral Eroğlu ile birlikte New York’a gidecek olan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu Ercan Havaalanı’ndan Cumhuriyet Meclis Başkanı Hasan Bozer, Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Mehmet Soğancı, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Ankara’daki temaslarını tamamlayarak KKTC’ye dönen Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile diğer yetkililer uğurladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu ayrılışı öncesinde Ercan Havaalanı’nda düzenlediği basın toplantısında, zirveye gitmekteki amaçlarının; Kıbrıs konusunda yürütülen müzakerelerden bir uzlaşma çıkması olduğunu vurguladı.

“Halkımın bana verdiği görevin bilincindeyim. 2 halkın eşit statüde olacağı, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinde bir anlaşma peşindeyiz” diyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum tarafının, Türk tarafının masadaki eşitliğini kabul etmesi gerektiğine işaret etti.

Ulusal Konsey’den çıkan kararların Hristofyas’ın elini kolunu bağladığını, bu durumun da kendilerini endişelendirmekte olduğunu ifade eden Eroğlu, “Bizim hedefimiz, yıl içerisinde sorunun halledilmesidir. BM Genel Sekreteri de “end game” diyerek bunu teyit etmiştir” dedi.

Nesiller değişmesine karşın Kıbrıs sorununun sürdüğüne, buna karşın Rum tarafının AB üyesi, Kıbrıs Türk halkının ise ambargo mağduru olmaya devam ettiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının çektiği sıkıntıları detaylarıyla birlikte Genel Sekreter’e anlatacağının altını çizdi.

Dün siyasi parti temsilcileri ve Halk Konseyi ile yaptıkları görüşmede karşılıklı görüşlerin paylaşılmasına karşın bazı çevrelerin Halk Konseyi’ni “Eroğlu’nun Konseyi” gibi lanse etmeye çalıştığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu davranışın konseye katılan kesimleri küçümsemek anlamına geldiğini söyledi.

“Kıbrıs Türk halkını mutlu edecek bir anlaşma için Greentree zirvesine gidiyoruz. Nüfus ve mülkiyetle ilgili çalışmalarımızı yaptık. Bu dosyalar elimizdedir” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Özel Danışmanı Alexander Downer’ın istediği taslağı da hazırlayıp vermelerine karşın, Rum tarafının bu yükümlülüğünü yerine getirmemesi nedeniyle belge teatisinin yapılamadığını anlattı.

Bu yapılmış olsaydı karşılıklı olarak belgelerin incelenerek birçok soruna çözüm bulma yönünde düşüncelerin üretilmiş olabileceğini kaydeden Eroğlu, belge teatisi yapılamamasının Rum tarafının ne kadar samimi olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti.

Hristofyas’ın nasıl tatmin edileceğini bilmediğini, kendisinden önceki Cumhurbaşkanı’nın da bunu başaramadığını kaydeden Eroğlu, Hristofyas’ın masada ortaya koyduğu ilk önerilerinde ısrar edip durmakta olduğuna dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, sürekli olarak kendisini suçlayan Hristofyas’ın karşılıklı suçlamalarla bir yere varılamayacağını artık anlaması gerektiğinin altını da çizdi.

Hristofyas’ın, Rum Ulusal Konseyi’nden çıkardığı “Hakemliğe, takvime ve bütün konularda anlaşmadan çoklu bir konferansa geçilmesine hayır” kararı ile zirveye gitmekte olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum tarafının anlaşmaya niyeti varsa bu 3 hayırın evete çevrilebileceğini, bunu da zirvede göreceklerini ifade etti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 781 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler