1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ERMENİ KİLİSESİ YDÜ'YE VERİLDİ
ERMENİ KİLİSESİ YDÜYE VERİLDİ

ERMENİ KİLİSESİ YDÜ'YE VERİLDİ

Günsel, Lefkoşa Ermeni Kilesi ve Manastırı’nı Yakın Doğu Üniversitesi bünyesine katarak Arabahmet mahallesinde farklı bir bakış açısıyla Kültür Sanat Merkezi haline dönüştürme çalışmalarına başladıklarını açıkladı.

A+A-

 

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı İrfan S. Günsel, Lefkoşa Ermeni Kilesi ve Manastırı’nı Yakın Doğu Üniversitesi bünyesine katarak Arabahmet mahallesinde farklı bir bakış açısıyla Kültür Sanat Merkezi haline dönüştürme çalışmalarına başladıklarını açıkladı.

Günsel, yaptığı yazılı açıklamada, TC Kültür Bakanlığı ile işbirliği içerisinde Kıbrıs Edebiyat Müzesi'nin kurulacağını, Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin çalışmalarının burada sergileneceğini, YDÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi bünyesinde geniş kitleye hitap eden kursların bu tarihi ortam içerisinde gerçekleştirileceğini kaydetti.

Günsel, binanın dışında eskiden şövalyeler ve eşlerine ait olan pek çok mezar ve mezar taşı bulunmakta olduğunu fakat bunların ikisi dışında hepsinin, 1962'de Kıbrıs Cumhuriyeti Eski Eserler Dairesi tarafından yerlerinden kaldırıldığını vurgulayarak, 1963 yılında Ermenilerin terk ettiği Kilise'nin bu tarihten sonra harap hale geldiğini UNOPS ve USAID 'in desteklediği bir projeyle 20 Ekim 2009 - 31 Temmuz 2010 tarihleri arasında restore edildiğini belirtti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 769 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler