1. YAZARLAR

  2. Ayşemden Akın

  3. Erkeksiz bir dünya
Ayşemden Akın

Ayşemden Akın

Yazarın Tüm Yazıları >

Erkeksiz bir dünya

A+A-


20. ve 21. yüzyılın en önemli kavramlarından biri kadın-erkek eşitliği...
İnsanlar bu kavramı tartışadursun bilim adamlarına göre gün gelecek bunu tartışmaya gerek bile kalmayacak.
Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre erkekler 5 milyon yıl sonra yeryüzünden yok olacak.
Erkek ve kadınların gen yapılarını inceleyen bilim adamları erkeklerdeki X kromozomlarının yüzde yüz saf olmadığını yani bir kromozomda yaklaşık 300 kadar erkeklik geni bulunduğunu, kadınlarda ise 1000 kromozomun tümünün Y gen özelliklerini taşıdığını tespit ettiler.
Bilim adamları, yaşam koşullarının ağırlaşması ve bu koşullara paralel olarak erkek-kadın ilişkilerinde cinselliğin azalması sonucu erkeklerdeki X kromozomlarının giderek etkisinin azalacağını ve böylece erkeklerin erkeklik özelliklerini kaybedeceklerini hesaplıyor ve “Erkekler yok olabilir ama onların işlevini görecek yeni tür bir insan ortaya çıkabilir” diye de ekliyor...
Bunun doğru olup olmadığını anlamak için 5 milyon yıl beklememiz gerekiyor.
Çok da fazla değil: 5 milyon yıl!

İYİMSER OLMAYAN!
40 bin kişiyi ve 10 yıl gibi uzun bir süreyi kapsayan araştırmaya göre kötümserler daha uzun yaşıyormuş. Alman doktor ve psikologların birlikte yaptığı araştırmaya göre kötümserlerin çok daha titiz ve dikkatli oldukları, iyimserlerin ise kendilerine fazla dikkat etmedikleri ve bundan dolayı çok daha fazla hastalandıkları ve başlarına olmadık işler geldiği tespit edilmiş.
Karamsarların, başlarına her an bir şeylerin geleceğini düşünerek çok daha dikkatli davrandıkları, düzenli doktora gittikleri ve ilaçlarını ciddi şekilde aldıkları görülmüş. Bu ise ömürlerinin ortalama 6-10 yıl uzamasına neden oluyormuş.
Ama aynı araştırmaya göre uzun yaşayan karamsar ve kötümserlerin yalnız kaldıklarında hızla yaşlandıkları ve eşlerini kaybettikten kısa bir süre sonra öldükleri de kanıtlanmış.
Yalnız yaşayan 6 bin 500 kadın ve erkeği inceleyen bilim adamları, 2004-2012 döneminde ölenlerin  % 22’sinin yalnızlığın moral bozukluğundan ve bunun yol açtığı farklı hastalıklardan dolayı öldüklerini tespit etmiş.

1 =  4 MİLYON
Robert Edwards geçen hafta öldü… Bu da kim demeyin...
Çünkü bu adamcağız 4 milyondan fazla çocuğun manevi babası sayılıyor.
Bu beyefendi yıllarca süren çalışmaları sonucunda 1978’de ilk kez tüp bebek yöntemi ile kadından alınan yumurtalarla kocasından alınan spermleri bir araya getirdi ve ilk bebeği yarattı.
İngiltere’de doğan ve adı Louise Branun olan ilk bebek daha sonra aynı yönteme gerek duymadan baba olmuştu.
Sonrası da milyonlarca bebek, Louise’in doğduğu yöntemle dünyaya geldi ve Bay Edwards meslektaşı Patrick Steptoe ile birlikte 2010’da Nobel ödülüne laik görüldü. Ancak Edwars bu sevinci iki yıl kadar yaşadı çünkü geçenlerde akciğerlerindeki rahatsızlık nedeniyle aramızdan ayrıldı.
Ve Tanrı onu masanın başına oturttu…

Bu yazı toplam 1145 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar