1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ERGENEKON’DA KIBRIS
ERGENEKON’DA KIBRIS

ERGENEKON’DA KIBRIS

İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuksuz sanığı Erol Mütercimler, Emekli Tümgeneral Memduh Ünlütürk'ün kendisine “Ergenekon'un ilk olarak 1950'lerin ortasında Kıbrıs'ta Türkleri korumak için kurulduğunu” söylediğini aktardı. İstanbul 13. Ağır

A+A-

 

 

İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuksuz sanığı Erol Mütercimler, Emekli Tümgeneral Memduh Ünlütürk'ün kendisine “Ergenekon'un ilk olarak 1950'lerin ortasında Kıbrıs'ta Türkleri korumak için kurulduğunu” söylediğini aktardı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki küçük salonda görülen duruşmada savunmasına devam eden tutuksuz sanık Erol Mütercimler, ''Ergenekon''un varlığını ilk olarak 1991 yılında bir suikast ile hayatını kaybeden emekli Tümgeneral Memduh Ünlütürk'ten duyduğunu söyledi.

Memduh Ünlütürk ile 26 Nisan 1988'de bir spor etkinliği için bulundukları Ankara'da Gazi Orduevi'nde karşılaştığını ve orada kendisiyle sohbet ettiğini anlatan Mütercimler, şöyle devam etti:

''Ünlütürk bana Ergenekon'un ilk olarak 1950'lerin ortasında Kıbrıs'ta Türkler'i korumak için kurulduğunu söyledi. Ünlütürk ayrıca Ergenekon'un Alparslan Türkeş, Turgut Sunalp ve pek çok askerin katılımıyla kurulduğunu belirtmişti. Ünlütürk, bana 'Ergenekon'un 1960'tan sonra Türkiye'ye taşındığını ve 1983'te kepenklerini kapattığını' söylemişti.''

 

Emekli Tümgeneral Memduh Ünlütürk'ün bahsettiği 'Ergenekon' yapılanması içerisinde yer aldığını iddia ettiği bazı isimleri de sıraladığını belirten sanık Mütercimler, o isimleri şöyle sıraladı:

''Bana, (Ergenekon yapılanmasında) 'Profesörler Aydın ve karısı ile Ayhan, Salih, doktorlar Asım, Sebahattin, Köseoğlu, medyadan da gazete sahipleri iki ayrı Kemal, Mithat ile Ergun, emniyetçilerden Şükrü, iş dünyasından ise Kumaşçı Murat, Hacı bey, İbrahim, Aydın, Kadir ve Bekir var' demişti. Ayrıca Meclis'te her partiden politikacılar olduğunu söyledi. Bu politikacılar için 'Biz seçtirirdik' ifadesini kullandı. Ayrıca 'önemli valiler var, bize hizmet ederlerdi, bu valilerin içinden çok sayıda politikacı ve senatör çıktı' bilgisini verdi.''

Mütercimler, emekli Tümgeneral Memduh Ünlütürk'ün kendisine aktardıklarını 1997'de bir toplantıda açıkladığını, çok eleştiri aldığını ve bir daha bu konu ile ilgilenmediğini dile getirdi.

Emekli Tümgeneral Ünlütürk'ün kendisine anlattıklarını aktardığını ifade eden Mütercimler, bu konuyla ilgili hiçbir zaman kitap yazmadığını çünkü bazı çelişkiler gördüğünü söyledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1130 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler