1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ERGAZİ, PETROLE HAYIR DEDİ
ERGAZİ, PETROLE HAYIR DEDİ

ERGAZİ, PETROLE HAYIR DEDİ

Ergazi köyü de Kalecik’te kurulacak petrol dolum tesisine hayır dedi.

A+A-

 

 

Ergazi köyü de Kalecik’te kurulacak petrol dolum tesisine hayır dedi. Petrol Dolum Tesisi’ne Hayır İnisiyatifi’nin Ergazi köyünde düzenlemiş olduğu bilgilendirme toplantısına köylüler yoğun ilgi gösterdi. İnisiyatifin bölgede gerçekleştirdiği toplantılar içinde, Ergazi’nin en büyük ilgiyi gösteren köy olarak görülmesinin yanında Ergazili kadınların ve gençlerin çoğunlukta oluşu inisiyatif üyeleri tarafından da mutluluk verici olarak karşılandı. Ergazi köy kahvesinde saat 20.00 da başlayan toplantıda inisiyatif köylülerden destek istedi. Alınan kararın yanlış olduğunu söyleyen inisiyatif, bu kararın ancak halkın kararlı duruşu ile değişebileceğini belirtti.  ÇEKOVA adına konuşma yapan Abdülkerim O. Karamanoğlu, bölgede zehir saçan birçok başka yatırımın şu an faaliyette olduğunu söyleyerek, şu an yapılması tasarlanan petrol dolum tesisiyle, 100 kat daha fazla zararlı maddenin doğaya saçılacağını söyledi. Karamanoğlu, bu tesisin Kalecik bölgesine kazandıracağı tek şeyin bölgeyi adanın kanser merkezi haline getirmesi olacağını belirtti.

 

‘’KİRLİ BÖLGE KİRLİ SİYASETİN ÜRÜNÜDÜR’’

Tabipler birliği adına konuşma yapan DT. Teksen Köroğlu ise şu an KKTC de 8 Bin kanser hastası olduğunu ve bu rakamın her geçen gün arttığını belirterek, petrol dolum tesisi gibi zararlı bir yapının bölgeye inşası yerine zaten insanlığı tehdit eden diğer unsurlarla savaşılması gerektiğini söyledi. Köroğlu, böyle bir yapının vereceği zararın 3-5 yıl sonra ortaya çıkacağını ve yeni yetişen nesil üzerinde en başta kanser ve kısırlık etkisi yaratacağını belirtti. Köroğlu, buranın kirli bölge ilan edildiğini ve kirli bölgelerin ancak kirli siyasetin ürünü olabileceğini vurguladı.

 

‘’2 KİŞİ İŞ BEKÇİ OLACAK DİYE BU RİSK ALINMAMALI’’

Ayşe Dönmezer ise konuşmasında, Kalecik köyünün kirli bölge olmasında ekonomik bir getirinin sağlanmayacağını ve söylendiği kadar istihdam yaratılmayacağını söyledi. Dönmezer, buranın bir kirli bölgenin yanında serbest bölge olarak da 2 Ağustos’daki bakanlar kurulunda onaylandığını belirtti. Dönmezer, serbest bölge ilan edilen bu bölgenin ülkemiz şartlarında yeterince denetlenemeyeceği gibi, devlete de bir katkısı olmayacağını söyledi. Dönmezer, sırf 2 kişi bekçi olacak diye tüm bölgeyi riske atacak bir yatırımın karşısında durulması gerektiğini söyledi.

 

 

 

Bu haber toplam 643 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler