1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ERENKÖY ŞEHİTLERİ ANILDI
ERENKÖY ŞEHİTLERİ ANILDI

ERENKÖY ŞEHİTLERİ ANILDI

Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde önemli mihenk taşı olan Şanlı Erenköy Direnişi ile bu direnişte şehit düşenler bugün düzenlenen törenle anıldı

A+A-

Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde önemli mihenk taşı olan Şanlı Erenköy Direnişi ile bu direnişte şehit düşenler bugün düzenlenen törenle anıldı.

Tören, saat 10:00’da Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun helikopterle Erenköy’e gelmesi ve burada Erenköy Bölük Komutanı Yüzbaşı Tolga Öztürk ile tören mangası tarafından karşılanmasıyla başladı.

Daha sonra Erenköy Şehitliği’nde devam eden törende saygı duruşunda bulunuldu, saygı atışı yapıldı, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi, şehitlik özel defteri imzalandı.

Özel defteri Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, KTBK Komutanı Korgeneral Adem Huduti ve GKK Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal imzaladı.

Tören, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Erenköy Belediye Başkanı Özay Oykün ve Ereneköy Mücahit Cemiyeti Başkanı Kutlay Keço’nun yaptığı konuşmalarla devam etti.

Konuşmaların ardından şehitlik gezilerek kabirlere çiçek konuldu.
Daha sonra Erenköy Müzesi’nin gezilmesiyle devam edilen törende, protokol ile halka piknik alanında yiyecek içecek ikramında bulunuldu.
Tören, piknik alanında kurulan Şanlı Erenköy Direnişi’ni yansıtan resim sergisinin ardından GKK Bandosu konseri ile Yeni İskele Belediyesi Halk Dansları Ekibi’nin gösterileriyle sona erdi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 887 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler