1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ERENKÖY... İZLENİMLER
ERENKÖY... İZLENİMLER

ERENKÖY... İZLENİMLER

48 YIL ÖNCE, 48 YIL SONRA ERENKÖY Oya Talat helikoptere alınmayınca, Talat ve eşi, karayolundan özel araçlarıyla Erenköy’e gitti Kıbrıslı Türkler’in direniş tarihinde önemli bir kilometre taşı olan ve 08 Ağustos 1964 tarihinde yer alan

A+A-

 


48 YIL ÖNCE, 48 YIL SONRA ERENKÖYOya Talat helikoptere alınmayınca, Talat ve eşi, karayolundan özel araçlarıyla Erenköy’e gitti


Kıbrıslı Türkler’in direniş tarihinde önemli bir kilometre taşı olan ve 08 Ağustos 1964 tarihinde yer alan Erenköy Direnişi, tam 48 yıl sonra, bir kez daha Erenköy’de düzenlenen törenlerle anıldı. 48 yıl önce Erenköy’e gencecik bir öğrenci olarak çıkan, mücadelede yer alan birisi olarak, bu kez yine oradaydım….

Kıbrıs’ın batısında bir cep gibi duran Erenköy’de bugün sadece Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı bir birlik yer alırken, bölge halkı 20 Temmuz 1974’ten sonra adanın kuzeyindeki farklı noktalara göç etti.

Direniş’in 48’inci yıl anma törenlerine Kıbrıslı Türkler büyük ilgi gösterirken, tam 76 minibüsten oluşan konvoy ile takriben 2 bin 500 kişi Erenköy’e kara yolu ile gitti.

Sabah saat 05.30’da, kara yolu ile gidilen Erenköy’de ilk durak Yeşilırmak oldu. Daha sonra Mehmet Ali Talat’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde açılan kara yolundan, Pirgo ve Mansura üzerinden Erenköy’e ulaşıldı.

MANSURA, HARABE GİBİ

08 Ağustos 1964’de terk edilen Mansura köyünde evlerin tümünün adeta yıkıldığı ve harabeye döndüğü gözlemlendi.

Bu seyahatteki en önemli anekdot, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın, Erenköy’e helikopterle ulaşan protokolde yer almak yerine kara yolu tercih etmesi oldu. Pirgo giriş kapısında konuştuğumuz Talat, sekiz yıldır helikopterle kesintisiz olarak Erenköy’e berber gittiği eşi Oya Talat’ın, helikoptere alınmasının engellenmesi üzerine kara yolunu tercih ettiğini söyledi.

Anma törenlerinde İktidar partisi UBP dışında, ana muhalefet CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da yer aldı.

Erenköy’deki anma töreninde duygusal anlar da yaşandı. 48 yıldır birbirini göremeyen, aralarında Başbakan İrsen Küçük’ün de bulunduğu Erenköy mücahitleri birbirlerine hasretle sarıldı.

Erenköy’deki anma töreninde konuşmacıların sadece Cumhurbaşkanı Dr.Derviş Eroğlu ve Erenköy Mücahitleri Derneği Başkanı Kutlay Keço ile sınırlı kalması ve Başbakan İrsen Küçük’ün konuşmaması ayrıca  protokolde Barış ve Güvenlik komutanlarından sonra yer alması dikkati çekti.

SİYASİLERE VE HÜKÜMETE ELEŞTİRİ

Erenköy Mücahitleri Derneği Başkanı Kutlay Keço’nun tüm partileri ve hükümeti eleştirmesi, törende yer alan siyasilerin yüzlerinin asılmasına neden oldu.

Protokolde, Polis Genel Müdürlüğü görevine atanan Ahmet Zaim de vardı.

Şehitlik gezilirken, aradan 48 yıl geçmesine rağmen, bazı şehit ailelerin acılarının hala taze olduğu ve sessizce ağladıkları gözlemlendi.

Erenköy’de konuklara gösterilen ilgi büyük olurken, anılarla ve resimlerle dolu  Erenköy Müzesi adeta doldu taştı.

Bu anma nedeniyle dolup taşan Erenköy, konukların ayrılması ile yine bir hayalet kente dönüştü.   

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1824 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler