1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ERCANI ÖZELLEŞTİRMEK HALKA İHANETTİR'
ERCANI ÖZELLEŞTİRMEK HALKA İHANETTİR

'ERCANI ÖZELLEŞTİRMEK HALKA İHANETTİR'

Çakıcı, “Halkın malı olan ve kar elde etmekte olan bir yapıyı inatla ve ısrarla özelleştirmek istemek, halka karşı yapılan bir ihanettir” dedi.

A+A-Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetinin “ısrarla özelleştirmeye çalıştığı” Ercan Havaalanı’nın kar eden bir durumda olduğunu belirterek, “Halkın malı olan ve kar elde etmekte olan bir yapıyı inatla ve ısrarla özelleştirmek istemek, halka karşı yapılan bir ihanettir” dedi.

Çakıcı, hükümetin hava alanındaki Duty Free’lerden gelir elde ettiğini de ifade ederek, Ercan Havaalanının özelleştirilmesiyle bir çok kişinin işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı uyarısında da bulundu.

Ekonomi uzmanı Prof. Dr. Ömer Gökçekuş ve Necdet Ergün tarafından, Aralık 2010 tarihinde, ‘Ercan Havalimanı’nın Özelleştirilmesi ve Duty-Free’lerin Durumu’ başlıklı bir Değerlendirme Raporu hazırlandığını hatırlatan Çakıcı, raporda Ercan Havalimanı’na yönelik çok önemli verilerin ortaya konduğuna dikkat çekti.

Yazılı açıklamasında, raporun en önemli tespitlerinden birinin devletin yalnızca Ercan Havalimanı’ndaki Duty Free’lerin kira ve gümrük ödemelerinden yılda ortalama 13 Milyon Euro kar ettiği olduğunu kaydeden Çakıcı, bu rakamın Ercan Havaalanı’nın modernize edilmesi için gerekli olduğu söylenen 100 Milyon Dolar’ın (75 Milyon Euro) bir tek Duty Free İşletmelerinin yaptığı ödemeler ile on yılda finanse edilebileceği gerçeğini ortaya koyduğunu belirtti.

Çakıcı, Duty Free’lerde yapılan satışlardan elde edilen gelirlerin ortalama %26’sının kamuya ‘gümrük’ olarak ödendiğini, devletin bu işletmelerden çeşitli isimler altında vergi aldığını ve kira geliri elde ettiğini de belirtti.

Çakıcı, rapora göre 2010 yılında devlet kasasına gidiş bölümündeki her metrekare için ortalama ayda 500 Euro girdiğini, mağazalar toplam 400 metrekare bir alanda faaliyet göstermekte olduğundan, bunun kamuya ayda 200 bin Euro, yılda 2,4 milyon Euro’luk bir kira geliri yaratıldığı anlamına geldiğini ifade etti.

Çakıcı, Kıbrıs’ta yakın zamanda bir anlaşma olması veya Ercan’ın direkt uçuşlara açılması durumunun ortaya çıkmasıyla havaalanının değerinde kat ve kat artış olacağını da kaydederek, “Bu gerçekler ortada iken, UBP Hükümetinin Ercan Havalimanını ısrarla 25 yıllığına özelleştirmeye çalışması düşündürücü ve yine birilerine peş keş çekmedir” dedi.

Ercan Havalimanı’nın özelleştirilmesi ile birlikte mevcut şirketlerin kapanma tehlikesi olacağını da savunan Çakıcı, şirketlerin kapanmasının ise 200 kişinin işsiz kalmasına neden olacağı uyarısında bulundu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 532 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler