1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ERCAN'DAN UÇUŞLAR RİSK ALTINDA MI?
ERCANDAN UÇUŞLAR RİSK ALTINDA MI?

ERCAN'DAN UÇUŞLAR RİSK ALTINDA MI?

Ercan Havaalanı’nı kullanmanın tehlikeli olduğu iddia edildi “Ercan’dan uçuşlar büyük risk taşıyor” Çok sayıda Kıbrıslı Rum’un Ercan Havaalanı’nı kullandığına dair geçtiğimiz günlerde çıkan haberlerin üzerine yapıl

A+A-

 

Ercan Havaalanı’nı kullanmanın tehlikeli olduğu iddia edildi

“Ercan’dan uçuşlar büyük risk taşıyor”

 

Çok sayıda Kıbrıslı Rum’un Ercan Havaalanı’nı kullandığına dair geçtiğimiz günlerde çıkan haberlerin üzerine yapılan bir açıklamayla, Ercan Havaalanı’ndan seyahat etmenin tehlikeli olduğu iddia edildi.
Haravgi gazetesi “İşgal Bölgelerinden Seyahatler Tehlikeli... Güneydoğu Avrupa Uçuş Güvenliği Kurumu Uyarıyor” başlıklarıyla verdiği haberinde, Güneydoğu Avrupa-Ortadoğu-Kıbrıs Uçuş Güvenliği Kurumu’nun dün yaptığı açıklamayla Ercan Havaalanı üzerinden seyahat edenler için “tehlike çanı çaldığını” yazdı.
Ercan Havaalanı’ndan uçuşların, uluslararası ve Avrupa güvenlik kanunlarını yerine getirip getirmediğini saptanamayacağını ileri süren Kurum, bu nedenle bu havaalanından seyahat eden her kişinin, seyahatinin güvenliği konusunda tehlikelerin var olmasının mümkün olduğunu bilmesi gerektiğini savundu.
Kurum, hava taşımacılığı sektörünün, taşıt olarak uçağı kullanan milyonlarca kişinin güvenliğiyle ilgili olduğunu ve bu nedenle hava taşımacılığının gerek ulusal, gerekse Avrupa ve uluslararası denetim makamlarınca çok katı kanun nizamı ve gözetimine tabi olduğunu belirtti.

“ULUSLARARASI GÜVENLİK KANUNLARINI UYGULAMIYORLAR”

 

Ercan Havaalanı ve uçuş kontrol merkezinin tanınmadığını; örneğin Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) gibi yetkili uluslararası bir kurum ve ESA ve Eurocontrol gibi uçuş güvenliğine ilişkin Avrupa örgütleri tarafından denetime tabi tutulmadığını iddia eden Kurum, teknik altyapı, personel eğitim yeterliliği, operasyonel süreçler ve havaalanı ile uçuş kontrol merkezinin genel işleyişinin uluslararası uçuş güvenliği kanunlarına uyup uymadığının saptanamayacağını iddia etti.
Ercan Havaalanı gibi tanınmamış bir havaalanından uçuşların “ciddi sigorta örgütlerinin sigorta kapsamında” olup olmadığının şüpheli olduğunu öne süren Kurum, son olarak halkı, Ercan Havaalanı’ndan seyahat etmekten kaçınmaya tavsiye etti.
Simerini gazetesi ise haberi “Ercan’dan Uçuşlar Büyük Risk Taşıyor... Uluslararası Güvenlik Kanunlarını Uygulamıyorlar” başlıklarıyla verdi.

 

SANER İDDİALARI YANITLADI

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, yazılı açıklamasında, Rum basınında yer alan Ercan Havalimanı’yla ilgili iddiaları yanıtladı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Ercan Havalimanı’nda sahip olunan yüksek teknik ve teknolojik imkanların Kuzey ve Güney Kıbrıs hava sahalarında en emniyetli şekilde kullanılabildiğini vurgulayarak, Güney Kıbrıs’a iletişim ve işbirliği çağrısında bulundu. Saner, ihtiyaç halinde Güney Kıbrıs hava sahasında hava trafik kontrol hizmetlerine yardımcı olabileceklerini duyurdu.

Saner, KKTC’nin, 1977’den beri hava sahasında ve havalimanına inen ve kalkan uçaklara başarılı ve güvenli hava trafik hizmeti verdiğini vurguladı.

Çok sayıda Kıbrıslı Rum’un Ercan Havaalanı’nı kullandığına dair geçtiğimiz günlerde basına yansıyan haberlerin, Güney Kıbrıs’ta tedirginliğe neden olduğunu ifade eden Saner, Rum basınındaki Ercan’la ilgili haberlerin gerçekleri yansıtmadığını kaydetti.

“Sivil havacılık kuralları gereği eğer havacılıkla ilgili, gerçekleri yansıtmayan bu iddialar yaşanıyorsa rapor edilip yetkililer tarafından ses ve görüntü kayıtları incelenerek, araştırılarak ilgili Sivil Havacılık Dairesi Müdürlüğü tarafından sonuçlar açıklanabilmektedir” diyen Saner, KKTC Hava Trafik Kontrol’ün kurulduğu günden beri Güney Kıbrıs’la iletişim ve işbirliğine hazır olduğunu her platformda ilettiğini belirtti

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1058 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler