1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ERCAN'DA KALABALIK KARŞILAMA
ERCANDA KALABALIK KARŞILAMA

ERCAN'DA KALABALIK KARŞILAMA

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 bakanıyla birlikte 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak üzere bugün öğleden sonra KKTC’ye geldi. Erdoğan ve heyetini taşıyan özel ANA uçağı, saat 17.25’te Ercan Havaa

A+A-

ERDOĞAN KIBRIS’TA

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 bakanıyla birlikte 20 Temmuz kutlamalarına katılmak üzere bugün öğleden sonra KKTC’ye geldi.

Erdoğan ve heyetini taşıyan özel ANA uçağı, saat 17.25’te Ercan Havaalanı’na indi.

Başbakan Erdoğan’a Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, Adana Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ile Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, bakanların eşleri, başmüşavir ve müşavirler eşlik ediyor.

Başbakan Erdoğan ANA uçağından inişinde askeri törenle karşılandı. Başbakan İrsen Küçük’ün eşlik ettiği Erdoğan, İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra tören kıtasını denetledi ve karşılamaya gelen protokole dahil zevatla tek tek el sıkıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğlu ise Erdoğan’ı VIP kapısında karşıladı. Bu sırada görüntü almak isteyen gazeteciler arasında izdiham yaşandı.

Konuk Başbakan’ın eşini ve diğer bakan eşlerini Başbakan İrsen Küçük’ün eşi Gülin Küçük karşıladı.

Bir süre VIP salonunda dinlenen Başbakan Erdoğan, burada basına açıklama yapmadı; sadece bazı basın mensuplarına görüntü alma olanağı tanındı.

Erdoğan, daha sonra Ercan’a sevgi gösterileri için gelenlere otobüs üzerinden hitap etti.


HAZIRLIKLAR TAMAM

2O Temmuz kutlamaları çerçevesinde, Türkiye’nin 61. Hükümetinin göreve başlamasının ardından ilk resmi yurt dışı ziyaretini KKTC’ye yapacak Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşılanması ve ağırlanması için, Ercan Havalimanı’nda ve ülke genelinde hazırlıklar tamamlandı.

Lefkoşa-Ercan Havalimanı yolu güzergahında geniş güvenlik önlemleri dikkat çekerken, konuk Başbakanı hem sevgi, hem protesto gösterileriyle karşılamaya hazırlananlar var.

Panolar yanında yol güzergahlarına da Erdoğan’a yönelik “hoş geldin” mesajları içeren pankartlar asılırken, kalabalık bir grup Ercan kavşağında Türkiye Başbakanını bekliyor.

Protestocu grup ise Hamitköy çemberinde eyleme hazırlanıyor.

Çok sayıda polis de Başbakan Erdoğan’ın gelişi nedeniyle alarma geçirildi.

TC Başbakanı Erdoğan ve heyetini taşıyan özel uçağın saat 16.40’ta Ercan’a inmesi bekleniyor.

Erdoğan’ı karşılamak için çok sayıda siyasi ve üst düzey bürokrat Ercan’da bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da Başbakan Erdoğan’ı karşılamak üzere Ercan’a gelecek.

Bazı televizyon kanalları Ercan’dan canlı yayın için hazırlıklarını tamamlarken, VIP salonu binası ve aprona sadece TAK, BRT, AA ve TRT ekiplerinin alınacağı öğrenildi.

Bu arada, 20 Temmuz törenleri nedeniyle yarın gösteri uçuşu yapacak Türk Yıldızları, Ercan’dan bekleyenler arasında heyecan yarattı.

Ercan apronunda özel eğitilmiş köpekler de güvenlik tedbirleri çerçevesinde kullanılıyor


Erdoğan’dan Kıbrıs önce son açıklamalar

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Kuzey Kıbrıs’a  hareketi öncesi basın mensuplarına gündeme dair önemli açıklamalar yaptı.

Erdoğan, Kıbrıs ziyareti öncesinde havalimanında basın mensuplarına ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulunduktan sonra gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

Erdoğan'ın gazetecilerin Avrupa Birliği ile ilgili sorusuna karşılık;

“Bize karşı yanlış yaptılar. Dürüst davranmadılar, bize karşı referandum yapılması hususunu dile getirdiler. Kuzey Kıbrıs’ta yüzde 65 evet, güneyde yüzde 75 çıktığı halde kalkmışlardır hayır diyenleri ödüllendirmişlerdir”

 

“Şu anda müstakil bir Kıbrıs devleti diye bir şey yoktur. Kimse dünyayı hiç aldatmasın. Hele hele bizi hiç aldatmasın. Kimi aldatıyorsunuz?”

 

“Biz kesinlikle kendilerini tanımıyoruz, masaya oturma görüşme asla yapmayız. Zaten bunu da AB yetkililerinin bildiklerini zannediyorum.”

 

 

 

 

Bu haber toplam 2245 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler