1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ERCAN ÖZELLEŞİYOR...
ERCAN ÖZELLEŞİYOR...

ERCAN ÖZELLEŞİYOR...

“BİZİ DOZERLE ÇIKARIRLAR” Değirmenlik Ağıllar Bölgesi’nde organize hayvancılıkla uğraşan üreticiler, yerinden ediliyor. Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesiyle askerin bulunduğu bölgeye genişleyeceği, alayın da ağıllar bölgesi

A+A-

 

 

Ercan Havaalanı’nın yeniden yapılanması için alınan kararın ardından, bölgedeki Kırıklar askeri birlik Değirmenlik Ağıllar Bölgesi’ne taşınıyor. Bölge halkı ve hayvan üreticileri alınan karara oldukça öfkeli:

 

“BİZİ DOZERLE ÇIKARIRLAR”

 

Değirmenlik Ağıllar Bölgesi’nde organize hayvancılıkla uğraşan üreticiler, yerinden ediliyor.

Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesiyle askerin bulunduğu bölgeye genişleyeceği, alayın da ağıllar bölgesine taşınacağı öğrenildi. Lefkoşa Kaymakamlığı, hayvan üreticilerini ikna etmek için önceki akşam bir toplantı düzenledi. Üreticiler, karara tamamen karşı çıkarak, “buradan bizi dozerlerle çıkarırlar” dedi.     

 

YENİDÜZEN DUYURMUŞTU

 

YENİDÜZEN’in 16 Şubat 2012 tarihli Mert Özdağ imzalı haberinde, Ercan Havalimanı’nın “yeniden yapılandırılması” için bölge yakınındaki askeri köy Kırklar’daki birçok Türk ve Rum malı arazinin “kamu yararı” gerekçesiyle kamulaştırılmasına karar verildiğini duyurmuştu. Alınan kararla bölgedeki toprakların Ercan’ın genişletilmesi çalışmalarında kullanılacağı belirtilmiş, bölgede yer alan askeri birliklerin ise nereye taşınacağı belirlenmemişti.

Hükümet yetkililerin ve askeri birliklerin aralarında yapılan anlaşama sonucu, söz konusu Kırklar alayının Değirmenlik Ağıllar Bölgesi’ne taşınacağı öğrenildi.

Konuyla ilgili ağıllar bölgesinde konuşmaya çalıştığımız Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, burada resmi bir açıklama yapamayacağını, makamında bir açıklama yapacağını söylemesine rağmen, İçişleri Bakanlığı’ndaki görüşmesinin ardından bizlere geri dönmeyerek, açıklama yapmadı.

 

Didem Menteş’in haberi bugün YENİDÜZEN’de

 

Bu haber toplam 1761 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler