1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ERCAN ALTIN TEPSİDE SUNULDU'
ERCAN ALTIN TEPSİDE SUNULDU

'ERCAN ALTIN TEPSİDE SUNULDU'

Uluçay, Ercan ile ilgili ihalede bazı eksikliklerin olduğunu kaydetti.

A+A-

 

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, Ercan ile ilgili ihalede bazı eksikliklerin olduğunu, bunlardan birinin 25 yıllık çalıştırma süresi olduğunu belirterek, sıkıntı yaşanması halinde geri dönüşün zor olacağını kaydetti.

Bunları örnekleyen ve ihale şartlarını okuyan Uluçay, 25 yılın ülke şartlarına göre uzun bir süre olduğunu, ihalenin düşünülen işe göre ihale edilmesi gerektiğini ifade ederek, yapmanın ve işletmenin apayrı bir şey olduğunu söyledi.

Kazanan firmanın yapabileceğini ancak işletebileceğinin garanti olmadığını, bunun da ayırt edilmediğini ifade eden Uluçay, ihale şartları ve sözleşme sürecinde “ve” yerine “veya” kullanılmasının çok şeyi değiştirdiğini, işletme ile yapım arasına konan “ve” ya da “veya” ile işletmenin çok da önemli olmadığını gösterdiğini savundu.

Uluçay, Ercan Havalimanında hizmetlerin çeşitlendirilerek gelirlerin artırılması gerektiğini, bunun halen yapılabileceğini, ancak devletin gelirini altın tepsi içinde devrettiğini öne sürerek, bunun firmadan alınacak peşin paranın daha fazla olması için yapıldığını, bunun da 13. maaşların ödenmesi için yapıldığını iddia etti.

100 milyon Euro alındığını, ancak bu paranın sadece bu yılın kurtarılmasına yaradığını, geleceğin düşünülmediğini söyleyen Uluçay, ihale sözleşmesini okuyarak yorumlarda bulundu ve işletecek şirketle ilgili referans aranmadığını savundu.

Uluçay, Ercan ile ilgili sorunlu bir süreç yaşanacağını, devletin kaybı yaşanacağını ve toplumsal faydadan eksiklik yaşanacağını ifade etti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ise, KKTC’nin her geçen gün büyüdüğünü, Ercan Havalimanı’nın da KKTC’nin gelecek vizyonu olduğunu söyledi.

Saner, Ercan’da çalışanlar için bir sıkıntı yaşanmayacağını, kimsenin işsiz kalmayacağını ve çalışanların diğer dairelerde değerlendirilebileceğini, özel sektör çalışanlarının da işsiz kalmayacağını aksine istihdamın artacağını ifade etti. Saner, Ercan Havalimanı ihalesinin KKTC’nin en büyük ihalesi olduğunu ve böyle bir ihalenin kolay kolay bir daha gelmeyeceğini, hatta havalimanı projesinin Türkiye’den gelecek su projesi ile de yarıştığını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 453 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler