1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ENTEGRASYONUN ADINI BAĞIŞ KOYDU'
ENTEGRASYONUN ADINI  BAĞIŞ KOYDU

'ENTEGRASYONUN ADINI BAĞIŞ KOYDU'

Türkiye Cumhuriyeti’nin Başmüzakerecisi Egemen Bağış’ın, Londra ziyareti sırasında, Kıbrıs ile ilgili sözlerine tepkiler sürüyor. KTOEÖS’ün konu ile ilgili açıklamasını tam metni şöyle

A+A-

 

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin Başmüzakerecisi Egemen Bağış’ın, Londra ziyareti sırasında,  Kıbrıs ile ilgili sözlerine tepkiler sürüyor.

KTOEÖS’ün konu ile ilgili açıklamasını tam metni şöyle;

 

 

Kıbrıs’ın kuzeyi ile birleşme veya mevcut hâkimiyetçi ilişki şeklinin devamlılığını amaçlayan Türkiye dış politikası, Kıbrıs Türk Halkının iradesini ortadan kaldırdığı gibi, Kıbrıs Türk Halkı ile Türkiye Halklarını bilinmez bir maceraya sürüklemektedir.

Kıbrıs sorununda Türkiye ve Kıbrıs Türk Liderliğinin çözüme odaklanmaması, Kıbrıs Türk Halkını tamamen ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Ulaşılabilecek çözüm parametrelerine bugüne kadar görüşmeler yoluyla ulaşılmıştır. Çözüm için bu noktadan sonra iki tarafın siyasi iradesine ihtiyaç vardır. İki tarafın liderliğinin bu doğrultuda bir pozisyon alması, Kıbrıs Halklarını bu yönde hareketlendirip çözüm trendinin yakalanmasına yetecektir. Oysa şu anda iki taraf liderliği de çözüm umutlarını,  görüşme masasındaki tavırları, açıklamaları ve yaklaşımları ile tüketmektedir ve sanki halkların talebi ve yaklaşımları bu tutummuş gibi göstermekte, halklarının sözcülüğünü yaparmış gibi davranmaktadırlar. Özellikle çözüme en çok ihtiyaç duyan Kıbrıs Türk Halkıdır. Bu durumda entegrasyon edebiyatı, çözüme engel olmaya çalışmaktan başka bir şey değildir.

Bugüne kadar TAKSİM tezi ile ENOSİS tezinin kimlere hizmet ettiğini bilen Sn. Egemen Bağış düşünce ve açıklamaları ile aynı çevrelere hizmette kusur etmemeye devam etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri ve işbirlikçileri tarafından yaklaşık 50 yıldır uygulanan ayrılıkçı, entegrasyoncu ve asimilasyoncu politikalar, Kıbrıslı Türkleri siyasi eşit ortak yapan meşruiyeti ortadan kaldırmaktadır.

Söylem, davranış, açıklama ve tutumları ile Kıbrıs Türklerini devre dışı bırakanlar, Kıbrıs’ın kuzeyinde sömürge düzeni yaratanlar, hukuki ve meşru zeminden kaçarak tüm Kıbrıs’ın sahibi, sözcüsü durumuna Kıbrıs Rum Hükümetini getirmişlerdir.  Dünya tarafından tanınan ve yakında AB Başkanlığı yapacak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sadece Kıbrıs Rumlarınca temsil edilmesini sağlamışlardır. Bir zamanlar eşit ortak olan Kıbrıs Türklerini, kendi yurtlarında 2. sınıf vatandaş yapılmışlardır. Bu politik tutumlarıyla, elde ettiklerini paylaşmak istemeyen Kıbrıs Rum liderliğinin ekmeğine yağ sürmekte ve statükodan çıkar ummaktadırlar.

Bugüne kadar 2. sınıf politik tezlerden Kıbrıs Türklerine hiçbir fayda üretilememiştir. Bugün aba altından gösterilen politika yine en çok Kıbrıs Türklerini hedef yapmaktadır. Sn. Egemen Bağış ve lider görünümündeki politikacılar, Kıbrıs Halkları yararına davranıyormuş gibi TAKİYE yapmaktan vazgeçmeli ve susmalıdırlar.

Bugün orta doğuda emperyalist “Batı cephesinin ön plana ittiği Türkiye Cumhuriyeti’nin Sn. Başmüzakerecisi Egemen Bağış özellikle Libya, Suriye, İran ve bölgedeki gelişmelerde ABD’de politikalarının gölgeleyicisi ve uygulayıcısı durumunda iken, Kıbrıs Türk Halkının barış umutlarına ve çabalarına karşılık artık siyasi anlamda Kuzey Kıbrıs’ta inandırıcılığı ve etkisi kalmamış olan “Rumculuk edebiyatını” piyasaya yeniden sürmesi tamamıyla Türkiye kamuoyuna yöneliktir. Son dönemlerde Türkiye’nin ABD’de güdümlü Ortadoğu politikasını gölgelemeyi ve Türk kamuoyunun dikkatini başka yönlere çekmeyi amaçlamaktadır.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 570 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler