1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Engelsiz Yaşam’a yoğun ilgi
Engelsiz Yaşam’a yoğun ilgi

Engelsiz Yaşam’a yoğun ilgi

“Engelsiz Yaşam Seminerleri” Bayraktar Ortaokulu’nda düzenlendi

A+A-

Kuzey Kıbrıs Turkcell’in ‘Engelsiz Yaşam Seminerleri’, Lefkoşa’daki Bayraktar Ortaokulu’nda yoğun bir katılımla yapıldı.

Çok sayıda öğrenci, öğretmenleri ile birlikte engelli bilincine yönelik önemli bir deneyim yaşadı.
Milli Eğitim Bakanlığı ve Kuzey Kıbrıs Turkcell’in işbirliği ile başlayan seminerlerin üçüncüsü Lefkoşa’da yapıldı.
Ülke genelindeki ortaokul ve liselerde engellilere yönelik farkındalığı artırmak için imzalanan protokol çerçevesinde düzenlenen “Engelsiz Yaşam Seminerleri” Girne Amerikan Koleji ve Lefkoşa Atleks Sanverler Ortaokulu’ndan sonra bu kez Lefkoşa’daki Bayraktar Ortaokulu’na taşındı.
Semineri 100’ün üstünde öğrenci ilgiyle izledi.
Kuzey Kıbrıs Turkcell Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı oyuncusu İbrahim Yavuz ve Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’ndan (BRTK) gazeteci – haber muhabiri Damla Soyalp da seminere katılıp tecrübelerini paylaştı.
Seminerde ayrıca Bayraktar Ortaokulu Müdür Muavini Huriye Soykut ve öğretmenler de yer aldı.

“Amerika’nın eski başkanı da engelliydi”

Kuzey Kıbrıs Turkcell Kurumsal İletişim Uzmanı Buğçe Küçük’ün sunumu ile başlayan ‘Engelsiz Yaşam Semineri’nde dünyaca ünlü engellilerin başarı öyküleri anlatıldı, Kuzey Kıbrıs’ın ‘engelsiz yürekleri’ne yönelik projeler hakkında bilgi verildi.
Seminerde Amerika’nın 32 sene en uzun başkanlık dönemini geçiren Franklin Delano Roosevelt’in de engelli olduğundan bahsedildi ve küçük yaşlarda “Superman” kimliği ile tanıdığımız Christopher D'olier Reeve’in sonradan oluşan engeline karşı başarılarını nasıl sürdürdüğü anlatıldı. Buğçe Küçük, insanların engelli olmalarının hayatlarını devam ettirmede sorun teşkil etmeyeceğini aktardı, Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’nın başarıları, Sanat Engel Tanımaz, Cafe Down ve Engelsiz Sera projelerinin yanı sıra “Rüzgarla Engelsiz Dans" isimli yamaç paraşütü etkinliklerini de öğrencilerle paylaştı. Kuzey Kıbrıs Turkcell Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’nda küçük yaşından bu güne kadar 13 yıldır oyuncu olduğunu aktaran İbrahim Yavuz, insanların engellerine takılmadan hayatlarını devam ettirmeleri ve başarılara inanmaları gerektiğini söyledi. Yavuz, KKTC’deki başarısını Türkiye’ye taşıdığını ve A Milli Takım oyuncusu olduğunu belirterek, başarısının inancı ve spora olan tutkusuyla mümkün olabildiğini belirtti.

Damla Soyalp: “Aslında engelleri biz koyuyoruz”

Gazeteci Damla Soyalp da öğrencilere yaptığı kısa konuşmada “Engelleri aslında biz koyuyoruz” dedi.
Bayraktar Ortaokulu Müdür Muavini Huriye Soykut da maçlara öğrencilerle birlikte katılma sözü verdi ve “seve seve gelip destek olacağız” şeklinde konuştu

Bu haber toplam 1137 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler