1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ENGELSİZ YAŞAM İÇİN…
ENGELSİZ YAŞAM İÇİN…

ENGELSİZ YAŞAM İÇİN…

“Yaşama engelsiz tutunmak” projesinin final tanıtımı yapıldı

A+A- 

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği tarafından yürütülen “Yaşama Engel-SİZ Tutunmak” isimli projenin final tanıtımı dün yapıldı.
Ortopedik Özürlüler Derneği’nde yer alan tanıtımda Dernek Başkanı Orkun Bozkurt ile Proje Koordinatörü Doktor Fizyoterapist Beliz Belgen Kaygısız projeyle ilgili bilgiler verdiler.
Tanıtıma CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da katıldı.
Tanıtımda, 18 Aralık 2009’da başlayan ve 28 ay süren projenin, Akdoğan, Beyarmudu ve Vadili Belediyeleri dahilindeki köylerde ve bu belediyelerle ortak gerçekleştirildiği kaydedildi.

PROJENİN AMACI NE?

Projenin genel amacının, kırsal kesimde yaşayan fiziksel engelli kişilerin bağımsızlık seviyelerini, engelli yaşamla ilgili bilincini ve yaşam kalitelerini artırarak topluma sosyal ve ekonomik entegrasyonlarını en üst seviyelere taşımak olduğu anlatıldı.
Proje ile ayrıca, kırsal kesimde yaşayan fiziksel engelli halkın engelli yaşamla ilgili mücadelelerini,farkındalıklarını ve duyarlılıklarını artırmak, ayırımcılığı mümkün olan en az seviyeye indirmek, günlük yaşamlarını mümkün olan en az veya hiç fiziksel yardım almadan devam ettirebilecekleri seviyeye taşımak, ev içi ve ev çevresi erişebilirlik koşullarını iyileştirerek, yaşama daha aktif katılımlarını sağlamak ve ekonomik alanda faaliyet gösterebilecekleri alanlara katılım şanslarını yükseltmek hedeflendi.

“KAMUYA AÇIK ALANLARIN ÖZÜRLÜLERİN KULLANABİLECEKLERİ HALE GETİRİLMESİ İÇİN ÇEŞİTLİ ÇALIŞMALAR YAPILDI”

Projenin alanlarının ise eğitim, fizik tedavi rehabilitasyon, ev içi ve sosyal alanlardaki modifikasyonları içerdiği anlatıldı.
Eğitim ile, kolaylaştırıcılık rolünü üstlenecek bir destek güç oluşturmak ve özürlü bireyleri toplumsal güzeyde ele alarak rehabilitasyonlarını, sosyal uyumlarını ve fırsat eşitliği sağlayan bir strateji yaratmak amaçlandı. Rehabilitasyon programlarında ise fiziksel yeterliliklerinde ve kapasitelerinde yetersizlik olan kişilere mümkün olan maksimum bağımsızlık seviyesine ulaştırılması için bireysel programlar hazırlandı.
Proje kapsamında fiziksel engellilerin evinde mümkün olan en bağımsız şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için mimari modifikasyonlar, ev çevresi mimari düzenlemeler ve kamuya açık alanların özürlülerin kullanabilecekleri hale getirilmesi için çeşitli çalışmalar yapıldı.
Tanıtımda Ortopedik Özürlüler Derneği’nin Merhum Başkanı Mustafa Çelik’in de projeye büyük katkıları olduğu kaydedildi ve Çelik rahmetle anıldı.

KALBE YAKIN PROJE

Tanıtımın ardından AB Kıbrıs Türk Toplumu Çalışma Grubu Başkanı Alexandra Viezzer de bir konuşma yaptı.
Projenin kalplerine yakın bir proje olduğunu söyleyen Viezzer hedefleri ve yürütme şeklinden dolayı projenin başarılı bir şekilde neticelendiğini söyledi.
Proje kapsamında yapılanları anlatan Viezzer, engelli insanların yaşam kalitelerinin yükseldiğini, günlük yaşamlarının kolaylaştırıldığını belirtti.
AB’nin projenin sivil toplum örgütleri ve belediyeler ile birlikte çalışarak gerçekleştirilmesine önem verdiğini de ifade eden Viezzer, sivil toplum örgütleriyle işbirliği içinde yine bu tarz projelere imza atmak istediklerini de kaydetti.
Ardından Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip ile Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan da birer konuşma yaparak projeden bölge vatandaşlarının çok memnun olduğunu kaydettiler ve benzer projelerin daha da geliştirilerek devam etmesi için ellerinden gelen katkıyı vermeye hazır olduklarını vurguladılar.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 657 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler