1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ENGELSİZ İNİSİYATİF YASAL DÜZENLEME BEKLİYOR
ENGELSİZ İNİSİYATİF YASAL DÜZENLEME BEKLİYOR

ENGELSİZ İNİSİYATİF YASAL DÜZENLEME BEKLİYOR

EngelSiz İnisiyatifi, her engellinin özgürce yaşam hakkına kavuşabilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yürürlüğe girmesini beklediklerini söyledi.

A+A-EngelSiz İnisiyatifi, her engellinin özgürce yaşam hakkına kavuşabilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yürürlüğe girmesini beklediklerini söyledi.
EngelSiz İnisiyatifi, Faize Erdoğan imzasıyla yaptığı açıklamada, engellilerin, yıllardır engelli olmanın verdiği sıkıntılara alışmaya çabalarken, toplum içinde soyutlanmaktan ve kapalı kapılar ardında yaşamaya çalışmaktan yoruldukları belirtildi.
Yine bir Engelliler Haftasına girerken verilen sözlerin ve vaatlerin her zamanki gibi lafta kaldığını gördüklerini ifade eden Erdoğan, “‘Arkanızdayız’, ‘Yanınızdayız’ gibi klişeleşmiş sloganlarla yanımızda olduklarını hissettirmeye çalışmış yetkililerimiz... Ama maalesef görünen o ki icraata gelince bir arpa boyu yol gidememişiz” dedi.
Erdoğan, “hastanelere ulaşmakta zorlanan engellilerin, aynı zamanda ulaşımı olmayan bir düzende nefes almayı, hayatın içinde var olmayı nasıl başarabileceğini, kendi benliklerine ve hür yaşamın verdiği huzura nasıl kavuşabileceğini” sordu.
“Dünyanın birçok yerinde düzenlemelerle, erişim ve ulaşım sağlanmış ve engelliler özgürlüklerine kavuşmuşlarken, duyarsızlığın ve vurdumduymazlığın devam ettiği ülkemizde yürekten istenirse eğer, bazı sıkıntıların aşılabileceğini umut ediyor ve her engellinin özgürce yaşam hakkına kavuşabilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yürürlüğe girmesini bekliyoruz” diyen Erdoğan, “Siz hiç çocuğu engelli olan bir anne-babanın çektiği sıkıntılara ortak oldunuz mu?” diye sordu. Erdoğan açıklamasının devamında şu soruları yöneltti:
“Siz hiç engelli bir gencin veya doğuştan engelli ya da sonradan engelli bir bireyin neler yaşadığını, böyle bir ülkede yaşadığı sıkıntılarla nasıl baş etmeye çalıştığını öğrenmeye çabaladınız mı?
Siz hiç bir günlüğüne kendinizi tekerlekli sandalyeye mahkum edip yaşadıklarımızı bir nebze olsun anlamaya cesaret edebildiniz mi?”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 587 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler