1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ENGELLENİYORUZ'
ENGELLENİYORUZ

'ENGELLENİYORUZ'

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Orkun Bozkurt, “Engelliler Haftası” dolayısıyla mesaj yayınladı:

A+A-

 

 

 

 

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Orkun Bozkurt, ülkedeki 5 bin 500 özürlü insanın, yasal hak ve özgürlüklerinden yararlanmak bir yana, engellendiğini belirtti.

Bozkurt, 10-16 Mayıs Özürlüler Haftası nedeniyle dün yayınladığı bildiride, yıllardır verdikleri mücadelede seslerini duyurmaya, dertlerini anlatmaya ve sorunlarına çözüm bulmaya çalıştıklarını söyledi. Bozkurt, “Ancak geldiğimiz noktada erişim, dolaşım ve ulaşım, özetle, bizleri hayata bağlayan bütün yollar hala kapalı ve bu konuda hala sözlerle teselli edilmekten başka ciddi adımlar göremiyoruz” dedi.

 

“MÜCADELE, AYRICALIK KAZANMA MÜCADELESİ DEĞİL”

 

Orkun Bozkurt, mücadelelerinin, ayrıcalık kazanma mücadelesi olmadığına işaret ederek, amaçlarının KKTC Anayasası’ndaki “Herkes, hiçbir ayırım gözetilmeksizin, Anayasa ve yasa önünde eşittir, Hiçbir kişi, aile, zümre veya sınıfa ayrıcalık tanınamaz” ve “Devlet organları ve yönetim makamları, bütün işlemlerinde yasa önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek ve ayrıcalık yapmamak zorundadırlar” kurallarının hayata geçirilmesi olduğunu belirtti.

Bozkurt “Bizim mücadelemiz, Meclisimizde Kabul edilen ‘Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nin uygulanma mücadelesidir. Bizim mücadelemiz, ‘Şanslarımızın Eşitlenmesi’ mücadelesidir” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 532 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler