1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ENGEL DEVLETTE!
ENGEL DEVLETTE!

ENGEL DEVLETTE!

“Engelleri Kaldıralım, Şansları Eşitleyelim… Bu ayıp önce Devletin!” başlığıyla yayınladığımız haberin üzerinden 3 yılı aşkın süre geçti, engeller kalkmadı, bu ayıp örtülmedi. Kıbrıs Türk Ortopedik Engelliler Derneği’yle, Anayasa&

A+A-

 

 

 

 

“Engelleri Kaldıralım, Şansları Eşitleyelim… Bu ayıp önce Devletin!” başlığıyla yayınladığımız haberin üzerinden 3 yılı aşkın süre geçti, engeller kalkmadı, bu ayıp örtülmedi.

Kıbrıs Türk Ortopedik Engelliler Derneği’yle, Anayasa’sında ‘eşitlik’, insanlarının yüreklerinde ‘yardımsever’lik olduğundan şüphe etmediğimiz yurdumuzun ‘kamu’ binalarında ‘fırsat eşitliği’ aradığımız 2009 yılından bu yana 3 yıl geçti, eşitlik gerçekleşmedi.

Kamu binalarımızın neredeyse tamamında ‘Engelli girişi’ yokken, yaklaşık 3 yıl önce verilen sözler de tutulmadı.

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Orkun Bozkurt’un, ülkedeki 5 bin 500 özürlü insanın, yasal hak ve özgürlüklerinden yararlanmak bir yana, engellendiğini belirttiği açıkladı.

 

BOZKURT: “HALA BÜTÜN YOLLAR KAPALI…”

10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası çerçevesinde bir bildiri yayınlayan Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Orkun Bozkurt, yıllardır verdikleri mücadelede seslerini duyurmaya, dertlerini anlatmaya ve sorunlarına çözüm bulmaya çalıştıklarını söyledi.

Bozkurt, “Ancak geldiğimiz noktada erişim, dolaşım ve ulaşım, özetle, bizleri hayata bağlayan bütün yollar hala kapalı ve bu konuda hala sözlerle teselli edilmekten başka ciddi adımlar göremiyoruz” dedi.

 

 

MALİYE BAKANI SÖZ VERDİ, TUTMADI

Ortopedik Özürlüler Derneği ile 2009 yılında ilk ziyaretimizde bakanlığa ‘Engelli girişi’ sözü veren Maliye Bakanı Ersin Tatar, üzerinden yıllar geçmesine karşın halen sözünü tutmadı.

Maliye Bakanlığı önündeki merdivenler engelli yurttaşlar için halen geçit vermiyor.

 

SOSYAL SİGORTALAR, VERGİ DAİRESİ… GİRİŞ İMKANSIZ!

Birçok daire gibi Sosyal Sigortalar ve Vergi Dairesi de apartmanda kurulmuş daireler. Yurttaşların en çok uğrak yeri olan bu dairelerde bile engelli yurttaşlarımız için hiçbir düzenleme yok. Engelli birisinin Vergi Dairesi girip bir işlem yaptırması veya Sosyal Sigortalar’ın kapısından dahi girmesi mümkün değil.

 

BAŞBAKANLIK’A GİRİŞ YOK!

2009 yılında ziyaret ettiğimiz devlet binalarından biri olan Başbakanlık’ta da o gün bugündür değişen bir şey yok.

Her tarafı dik merdivenlerle çevrili Başbakanlık binasına engelli bir yurttaşın girişi mümkün değil.

 

ÇALIŞMA BAKANLIĞI’NDA DUYARSIZLIK…

Ortopedik Özürlüler Derneği eski başkanı, Merhum Mustafa Çelik’in bir süre çalıştığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda engelliler için gerekli tüm altyapıların olduğu halde duyarsızlık hakim.

 

 

Ayrıntıları bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 673 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler