1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ENFLASYON SEPETİ EMEKÇİLERE GÖRE DÜZENLENMELİ'
ENFLASYON SEPETİ EMEKÇİLERE GÖRE DÜZENLENMELİ

'ENFLASYON SEPETİ EMEKÇİLERE GÖRE DÜZENLENMELİ'

KTAMS, eşel mobilin tekrardan uygulanacağının söylendiği bugünlerde, ocak ayı enflasyonunun yüzde eksi 0.70 çıkmasının halka dalga geçmek olduğunu savundu

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), eşel mobilin tekrardan uygulanacağının söylendiği bugünlerde, ocak ayı enflasyonunun yüzde eksi 0.70 çıkmasının halka dalga geçmek olduğunu savunarak, enflasyon sepetinin emekçilere göre düzenlenmesini istedi.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, yazılı açıklamasında, DPÖ’nün enflasyonda gösterge kabul edilen Tüketici Fiyatları Genel Endeksi’nde, ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0.70 düşüş olmasını açıklamasını “manidar” diye niteledi.

UBP hükümetinin iktidar olmadan önce verdiği yazılı taahhütlerin tam aksi şekilde eşel mobil uygulamasını kaldırarak ve asgari ücrete hiç artış yapmayarak emekçilerin enflasyon karşısında alım gücünün gerilemesine sebep olduğunu savunan Kaptan, temmuz sonu itibarıyla eşel mobilin bir lütuf gibi verileceğinin söylendiğini belirtti.

“Eşel mobilin tekrardan uygulanacağının söylendiği bugünlerde Ocak ayı enflasyonunun eksi yüzde 0.70 çıkması ise halk ile dalga geçmekten başka bir şey değildir” diyen Kaptan, şunları kaydetti:

“Enflasyonun belirlenmesinde kullanılan tüketici fiyat endeksinin ana grup ağırlıkları gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 33.35’ten yüzde 22.02’ye; giyim ve ayakkabıda yüzde 9.26’dan yüzde 5.39’a; sağlıkta yüzde 4.72’den yüzde 4.15’e düşürülmüştür. Gıda fiyatlarında artış yaşanmasına karşı enflasyon sepetindeki payının düşürülmesi ile emekçilerin gerçekte yaşadığı enflasyon gizlenmeye çalışılmaktadır.”

Kaptan, ocakta DPÖ verilerine göre salatalıkta yüzde 33. 51’lik artış olurken, Milli Piyango ücretlerinde yüzde 55.56’lık düşüş yaşandığına işaret ederek, “Temel tüketim maddemiz olan gıda fiyatlarındaki artış ile birlikte, ihtiyaç olmayan ancak sepette yer alan TC Milli Piyango ücretindeki düşüşün de enflasyonun belirlenmesinde değerlendirilmesi, gerçek enflasyonu gizlemiştir” değerlendirmesinde bulundu.

KTAMS Başkanı Kaptan, Tüketici Fiyat Endeksi ana grup ağırlıklarından sürekli düşen zorunlu tüketim maddesi olmayan kalemlerin bir an önce çıkarılmasını ve endeksteki ana grup ağırlıklarının emek örgütlerinin de katkısı alınarak yeniden belirlenmesini istedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 652 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler