1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Enerji ve vizyon
Enerji ve vizyon

Enerji ve vizyon

Şöyle bir arşivime baktım da dün, 1996’dan beri Milli Olimpiyat Komitesi’nin işlevi ve “verimsizliği” ile ilgili yazılar yazdığımı fark ettim… Dile kolay tam 16 yıl geçmiş… Kafadan bir 10 yıl da bunun öncesini koyal

A+A-

 

 

 

Şöyle bir arşivime baktım da dün, 1996’dan beri Milli Olimpiyat Komitesi’nin işlevi ve “verimsizliği” ile ilgili yazılar yazdığımı fark ettim…

Dile kolay tam 16 yıl geçmiş…

Kafadan bir 10 yıl da bunun öncesini koyalım, 26 yıl varki KKTC MOK “verimsiz ve vizyonsuz”.

Ancak ne ilginçtir bu kurumu yönetenler bir türlü koltuklarından kalkmıyorlar. 

Tamam hepsi ülke sporuna yıllarca hizmet etti.

Sonra da sporun en büyük kurumu olan MOK’ta da görev alıp hizmetlerini taçlandırdılar. Ama yok da be gardaş 25-30 yıl.

Tamam deyip ayrılsalar veya “katılımcı bir yapıya büründürseler” MOK’u daha da yüceleceklerinin farkında bile değiller.

Basın eleştiriyor MOK’un yapısını, MOK “asarım keserim”  edebiyatında…

27 spor federasyonu “mevcut MOK’un yapısını istemiyoruz, tüzük değişikliği yapılması şart ” diyor adamlar tehdit savuruyor.

Kimse kusura bakmasın ama bu MOK’ta çok büyük rantların ve çıkarların olduğu su yüzündedir.

Spor federasyonlarının dün basında çıkan açıklamalarında da yer aldı.

Dr.Fazıl Küçük Spor Oyunları’nı düzenleyen MOK, her şeyi yüzüne gözüne bulaştırdı açıklamasına ek olarak, oyunlar için ayrılan bütçenin dağılımının nereye gittiği sorusuna yanıt arandı ve MOK genel kurlunda oy kullanma hakları “gasp” edildiği savunuldu.

Şimdi 27 spor federasyonun 3 sayfalık açıklamasından ortaya çıkan sonuç şu; GASP, OYUNLARIN BÜTÇESİ NEREDE ?. YÜZLERİNE GÖZLERİNE BULAŞTIRDILAR. MOK’U TANIMIYORUZ.

Biraz daha açalım konuyu.

Geçtiğimiz günlerde Futbol Federasyonu Başkanı ve aynı zamanda spor federasyonlarının MOK’a karşı mücadele başlattığı komitede yer alan Hasan Sertoğlu yaptığı açıklamada Kanada’da yapılan tekvando organizasyondan sonra basında yaşananlarla ilgili eleştirilerde bulunmuştu. Çelen Oben ve Omaç Başat’la bazı sorunlar yaşanmıştı. Detaya girmeye gerek yok.

Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği Yönetim Kurulu’nda görev yapan Omaç Başat aynı zamanda MOK Yönetim Kurulu’nda da bulunuyordu.

Spor basınına yıllarca hizmet vermiş ve vermeye de devam eden bir kişi” olan Omaç Başat, bu gelişmeler üzerine KTSYD Yönetimi’nden ayrılmayı tercih edip MOK’taki “koltuğunda oturmayı” seçti.

Kişisel tercihi.

Kabul.

Ancak federasyonların, spor basınının büyük çoğunluğunun ve sporcuların takdir etmediği bir MOK’ta ısrarla kalmayı tercih edilmesi benim kafamdaki rantın yüksekliğinin ne kadar olduğunun daha da merak etmeme neden oldu.

MOK’ta görev yapan kişiler artık misyonlarını doldurmuşlardır.

Başka nelerini doldurdular bilmiyorum, merak da etmiyorum ama bildiğim birşey var, dünya gelişiyor ve bu gelişen dünyada vizyon şarttır.

Yeni fikirler, çağdaş kafalara, enerjiye ve vizyona ihtiyaç vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 443 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler