1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ENDONEZYA'DA 'KIBRIS KARARI'
ENDONEZYADA KIBRIS KARARI

ENDONEZYA'DA 'KIBRIS KARARI'

Endonezya’daki İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan Kıbrıs kararı “KIBRIS TÜRK DEVLETİ’NİN ÖNÜ AÇILSIN” Cumhuriyet Meclisi Başkanı Bozer başkanlığında bir heyetin de katıldığı Endonezya’daki İslam İşbirliği Teşkilatı’

A+A-

Endonezya’daki İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan Kıbrıs kararı

 

“KIBRIS TÜRK DEVLETİ’NİN ÖNÜ AÇILSIN”

 

 

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Bozer başkanlığında bir heyetin de katıldığı Endonezya’daki İslam İşbirliği Teşkilatı’na Üye Ülkeler Parlamentolar Birliği 7’inci toplantısında Kıbrıs’a yönelik karar alındı. Kararın, bugün açıklanması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler çerçevesindeki görüşmelere tam destek verilen kararda, İslam ülkelerine “Kıbrıs Türk Devleti”ne dayanışma göstermesi, ilişkilerini geliştirmesi ve uluslar arası alandaki ambargoların kaldırılması için destek verme çağırısı da yapılıyor.

Kararda ayrıca, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin petrol arama çabalarının Doğu Akdeniz’deki barış ve istikrarı tehdit edici boyutta olduğu belirtiliyor ve bu girişim kınanıyor.

Petrol ve doğal gaz sondajının, Kıbrıs’a yönelik barış görüşmelerini olumsuz etkilediği vurgulanan  kararda, bu yönde, Birleşmiş Milletler gözetiminde bir ortak komite kurulması önerisi destekleniyor.

“Kıbrıs sorununa adil, kalıcı bir çözümün; iki kesimli, siyasi eşit, federasyon temelinde ve garanti anlaşmalarının devam edeceği bir anlaşmanın” da desteklendiği kararda, “Türk tarafının yapıcı önerilerinin” memnuniyetle karşılandığı belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler’in Kıbrıs’a yönelik iyi niyet misyonuna destek veren İslam İşbirliği Teşkilatı, “ucu açık müzakere sürecine” de karşı çıkıyor.

İslam İşbirliği Teşkilatı bugün açıklanması beklenen kararında ayrıca “çözüm eğer başarılmazsa Müslüman Kıbrıslı Türklerin dünyayla buluşması ve mahkum edilmemesi için İslam ülkelerine dayanışma çağrısı” yapıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1422 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler