1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'En önemlisi kendini ötekinin yerine koymak...'
En önemlisi kendini ötekinin yerine koymak...

'En önemlisi kendini ötekinin yerine koymak...'

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği AHDR tarafından 20 Nisan 2012 Cuma günü KTOEÖS binasında, Kıbrıslıtürk öğretmenlere özellikle tarih öğretiminde kullanılan en son yöntemler hakkında bilgi verildi, derneğin hazırladığı “kayıplar”la ilgili

A+A-

 

 

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği AHDR tarafından 20 Nisan 2012 Cuma günü KTOEÖS binasında, Kıbrıslıtürk öğretmenlere özellikle tarih öğretiminde kullanılan en son yöntemler hakkında bilgi verildi, derneğin hazırladığı “kayıplar”la ilgili kaynak kitap tanıtıldı. Mesleki Gelişim Programı’nın ikinci semineri Türkçe olarak gerçekleştirildi ve “Tarih ve eğitimde çoklu bakış açılarının sınıfta yenilikçi metodlarla nasıl öğretileceği”, atölye çalışmaları sırasında deneyimli öğretmen eğitimcileri tarafından öğretmenlerle paylaşıldı. Eğitimlerin odak noktası AHDR’ın “Eski eserlerle Kıbrıs tarihinin araştırılması-öğretmen kitabı, öğrenci el kitabı”, “Kıbrıs’ta Osmanlı dönemi”, “Sözlü tarihin tanıtımı”, “Kayıp şahıslar üzerine tarihsel düşünme”, “Lefkoşa sizi çağırıyor”, “Geçmişimize bir bakış” başlıklı ek eğitim materyallerinin tanıtımı ve sınıfta nasıl kullanılmaları gerektiği oldu.

Atölye çalışmasına katılan öğretmenler materyalleri çok beğendiler ve çoklu bakış açılarıyla ve “kayıplar” konusuyla hemen hemen ilk kez karşılaştıklarını söylediler, bu materyalleri sınıflarında kullanabileceklerini söylediler.

Gösterilen tarzı yenilikçi bulduklarını ve bu tarzın öğrencilerin daha fazla ilgisini uyandırabileceğini düşündüklerini anlatan öğretmenler, “Tarih dersleri müfredatında kayıplar konusu yoktur... Empati kurma konusu yoktur... Empati yani kendini ötekinin yerine koymak çok önemlidir... Bu konular öğretmenlere yeni bir boyut katacak” diye konuştular. Tarih eğitiminde “disipliner yaklaşım”la ilk defa karşılaştıklarını ifade eden öğretmenler, bu tür mesleki gelişime yönelik eğitimlerin de tekrarlanmasını istediler.

Aynı konuda bir seminer 10 Mayıs 2012 Perşembe günü bu kez Rumca olarak Kıbrıslırum öğretmenlere Lefkoşa’da Yeşil Hat üzerindeki Dayanışma Evi’nde verilecek.

Daha fazla bilgi için: ahdr.mide@gmail.com veya +90 542 8506681 / +357 22445740 telefonlardan derneğe ulaşılabilir. Eğitim materyalleri ve tanıtım etkinlikleri, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı- İşbirliği ve Güven için Hareket (UNDP-ACT) tarafından desteklenen ve AHDR’ın Eğitimde Çoklubakışaçıları ve  Kültürlerarası Diyalog (MİDE) projesinin bir parçası olarak yapılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 627 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler