1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EN BÜYÜK SORUN POLİTİK İSTİKRARSIZLIK'
EN BÜYÜK SORUN POLİTİK İSTİKRARSIZLIK

'EN BÜYÜK SORUN POLİTİK İSTİKRARSIZLIK'

Ticaret Odası Başkanı Çerkez, odanın dördüncüsünü hazırladığı rapordaki önerilerin bir yol haritası olacağına inandıklarını ifade etti.

A+A-

 

Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, Rekabet Edebilirlik Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, “Bu rapor Kuzey Kıbrıs’ın dünya içindeki yerinin ve tüm siyasi ve ekonomik engellere rağmen dünya ekonomisinin bir parçası olduğu gerçeğinin en önemli hatırlatıcısıdır” dedi. Çerkez, raporun ve forum ana fikrinin “değişimlere ayak uydurabilen, esnek ekonomi” olduğunu söyledi.

Ticaret Odası Başkanı Çerkez, odanın dördüncüsünü hazırladığı rapordaki önerilerin bir yol haritası olacağına inandıklarını ifade ederek, “Bütünsel bir ekonomik yönetişim anlayışıyla öncül sektörlere göre bir yapı oluşturmak; teşhis ve tedavide ısrarlı olmak; tüm kesimlerle işbirliği sağlamak” gerektiğini söyledi.

Çerkez, odanın kayıt dışı ekonomi konusunda Kıbrıslı Türk ekonomistlerle yaptığı çalışmaya işaret ederek, dünyadaki gerçekler ve modellerle, yerel deneyimleri harmanlamak için toplumsal diyalog ve işbirliğinin şart olduğunu kaydetti.

Rapora ekledikleri performans değerlendirme matriksinin, siyasi aktörler ve uygulama koltuğunda bulunanlarca olumlu bir araç olarak değerlendirileceği inancını dile getiren Günay Çerkez, Oda’nın sert ama yapıcı eleştirilerle, iyi niyetli adımların yanında yer almayı sürdüreceğini belirtti.

Çerkez, iş dünyasının algılarının dramatik denecek ölçüde değişmeye başladığını, yöneticilerle yapılan ankete göre, iş yaparken karşılaşılan en önemli faktörler sıralamasında “politik istikrarsızlığın” en önemli sorun çıktığını açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 620 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler