1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EN BÜYÜK SORUN KAÇAK AV'
EN BÜYÜK SORUN KAÇAK AV

'EN BÜYÜK SORUN KAÇAK AV'

Avcılık Federasyonu, KADEM’e geçtiğimiz aylarda yaptırılan araştırma sonuçlarını paylaştı

A+A-

 

 

Avcılık Federasyonu, avcılıkla ilgili en önemli sorunun yasadışı ve kaçak avlanma olduğunu, özellikle ticari amaçla kaçak avlanmanın ciddi boyutlara ulaştığını belirtti.

 

Avcılık Federasyonu Basın Yayın Propaganda Sorumlusu İbrahim Teksamancı’nın açıklamasına göre, KADEM’e geçtiğimiz aylarda yaptırılan araştırma sonucunda elde edilen veriler, avcılıkla ilgili en önemli sorunun “yasadışı avlanma” olduğunu gösteriyor.

 

Özellikle sınır kapılarının açılmasının ardından ticari amaçla yapılan yasadışı avcılığın çok ciddi boyutlara ulaştığını ifade eden Teksamancı, Avcılık Federasyonu tarafından “Av Korucuları”nın ilgili yasaya dayanarak istihdam edilmeleriyle yasadışı avcılıkla daha etkin ve profesyonel bir şekilde mücadele başlatıldığını belirtti.

 

Teksamancı, bilinçli avcılar ve duyarlı vatandaşların da katkılarıyla yapılan bu etkin mücadele sonucu kaçak avcılık yapanların yakalanıp yargıya intikal ettirildiğini kaydetti.

 

“TEL TUZAKLA AVLAMA AVCILIK DEĞİL”

 

Av Korucuları’nın göreve başladığı ağustos başından itibaren dört aylık sürede birçok tel tuzak toplandığını da bildiren Teksamancı, bunun, ova tavşanlarının yasadışı yöntemlerle avlandığının ve bu yöntemle yapılan yasadışı avcılığın ciddi boyutlara ulaştığının kanıtı olduğunu vurguladı.

 

Teksamancı, bu yöntemle yapılan avcılığın avcılık etiğine sığmadığını ve asla kabul edilemeyeceğini kaydetti.

 

“HEP BİRLİKTE ENGEL OLALIM”

 

KKTC yaban hayatının korunabilmesi açısından yapılacak ihbarların öneminin çok büyük olduğunu belirten Teksamancı, yasadışı avcılıkla ilgili “140” ihbar hattının 24 saat aranabileceğini belirterek, vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1113 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler