1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EN BÜYÜK HASTALIĞIMIZ BİAT KÜLTÜRÜ'
EN BÜYÜK HASTALIĞIMIZ BİAT KÜLTÜRÜ

'EN BÜYÜK HASTALIĞIMIZ BİAT KÜLTÜRÜ'

Mecliste, CTP/BG Güzelyurt milletvekili Mehmet Çağlar, “Hükümet İcraatları” konulu gündem dışı konuşmasını yaptı.

A+A-

 

Meclis Genel Kurulu’nda, gündem dışı koşmalar bölümünde ilk olarak söz alan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Güzelyurt milletvekili Mehmet Çağlar, “Hükümet İcraatları” konulu gündem dışı konuşmasını yaptı.

Çağlar, Türkiye’de bir süre önce geçirilen yeni sistemini Kuzey Kıbrıs’a yansımasıyla ilgili gelecek hafta gerekli değerlendirmeyi yapacağını söyledi.

Çağlar, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün, Türkiye’de uygulamaya konulan yeni eğitim sisteminin “şimdilik bizde uygulanması düşünülemez” açıklamasını eleştirerek, şimdilik sözcüğünün altının doldurulması gerektiğini kaydetti.

Mehmet Çağlar, Türkiye’de uygulamaya konulan yeni eğitim sisteminin aslında bilimsel eğitimden uzaklaşması anlamına geldiğini anlatarak, Dürüst’ün özellikle yeni eğitim sistemini geliştirmeye yönelik Fatih Projesi’ne derhal geçilmesi açıklaması yaptığını anlatarak, Türkiye’deki eğitim sisteminin şimdilik uygulamayacak bir bakanın o proje için hazırlanan tablet bilgisayar sistemine geçmesindeki acelesinin nedenini sordu.

Mehmet Çağlar, herhangi bir din kitabının herhangi bir bilim kitabı gibi okutulmasının eğitime yapılacak en büyük kötülük olduğunu söyleyerek, din kitap ve öğretilerinin siyasete bulaştırılıp siyaseti yönetmeye yönelik olmadığını söyledi.

Çağlar, bilimin dünyadaki fenomenleri anlatmak; dinin ise daha iyi insan olmak için hazırlanan iki farklı anlayışın ürünü olduğunu anlatarak, bunların birbirine karıştırılmaması gerektiğini kaydetti.

Çağlar, üniversiteleri bilim ve bilgi üretme merkezleri yerine yüksek lise olarak görülmesi halinde dünyadan geri düşmenin kaçınılmaz olduğunu belirterek, şoven duyguları içeren bir anlayışı ana okullara kadar indirmenin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Bu yapanların Türkiye’nin belli egemen çevreleri olduğunu söyleyen Mehmet Çağlar, konuşulanları hiç dinlemeyen bir Hükümet’in ortada olduğunu, bunun da Hükümet’in aslında yok olduğunu ifade etti.

Mehmet Çağlar, dünyada üniversitelerin insan vücuduna yerleştirilecek çip ile herhangi bir insanın herhangi bir dili öğrenmeden de konuşabilmesi araştırılırken, buralarda hurafelerle eğitim yapmaya kalmanın doğru olmadığını kaydetti.

Çağlar, Kıbrıs Türk halkının esas hastalığının “biat” kültürü olduğunu anlatarak, yapılması gerekenin biat kültürünün değiştirilmesi, kendi kararını kendi üreterek aldığı kararları kendisinin hayata geçirmesiyle ilgili olduğunu söyledi.

Çağlar, biat kültürünün değiştirilmesi gerektiği savunurken bunu Türkiyesizlik olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek, “Dünyaya insan olmaya geldi. Ülkemizde de insan gibi yaşamak istiyoruz. Kendi geleceğini, kendini gerçekleştiren şeydir insan olmak” diye konuştu.


 

 

 

 

 

Bu haber toplam 632 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler