1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EN ACI VEDA…
EN ACI VEDA…

EN ACI VEDA…

Güngör çöplüğünde çöp boşaltma işlemi sırasında kamyonunun presine başının sıkışması sonucu hayatını kaybeden Lefkoşa Belediyesi çalışanı Mehmet Zubi için mesai arkadaşları dün, bir tören düzenledi. Lefkoşa Türk Belediyesi Sanayi Bölgesi Araç Bakım Atöly

A+A-

 

 

Güngör çöplüğünde çöp boşaltma işlemi sırasında kamyonunun presine başının sıkışması sonucu hayatını kaybeden Lefkoşa Belediyesi çalışanı Mehmet Zubi için mesai arkadaşları dün, bir tören düzenledi.  Lefkoşa Türk Belediyesi Sanayi Bölgesi Araç Bakım Atölyelerinin bulunduğu alanda gerçekleştirilen tören saat 13.30’da başladı. Törene LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, Belediye Emekçileri Sendikası Başkanı Savaş Bozat ve tüm LTB çalışanları katıldı. Zubi’nin naşının çevresinde toplanan kalabalık, burada Zubi’nin ailesine taziyelerini ilettikten sonra, cenaze namazı kılındı. Daha sonra Zubi’nin naşı, Türkiye’ye gönderilmek üzere Ercan Havaalanına nakledildi.

 


 

 

 

DEV-İŞ, LTB çalışanı Mehmet Zubi’nin hayatını kaybetmesini değerlendirdi

 

“Kaza değil cinayettir”

 Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş), Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Temizlik Şubesi çalışanı Mehmet Zubi’nin yaşamını yitirmesinin kaza değil iş cinayeti olduğunu belirtti.
Dev-İş Genel Sekreteri Hasan Felek dün yaptığı açıklamada, Mehmet Zubi’nin iş cinayetine kurban gittiğine işaret edilerek, “Çünkü Güngör çöplüğünü işleten firmanın yanlış ve çarpık kuralları neticesinde, arkadaşımızı kaybettik. Hiçbir bilgi ve tecrübesi olmayan, ucuz iş gücü anlayışının sonucunda bu olay yaşandı ve geriye üç öksüz çocuk, gözü yaşlı eş ve acılar içinde bir aile kaldı” denildi.
Açıklamada, kamyonların çöplerini Güngör Çöplüğü’ne boşaltmaları nedeniyle belediye çalışanlarının risk altında olduğu belirtildi
Çalışma Dairesi’nin istatistiklerine göre yılda ortalama 250 “iş kazası” meydana geldiği; bu kazalarda yüzlerce işçimiz yaralanırken her yıl ortalama 10 işçinin de hayatını kaybettiğini ifade edien açıklamada, nüfusa göre yüksek olan iş kazalarının gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmaması ve İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın uygulanmamasından kaynaklandığını savunuldu.
Açıklamada, Dev-İş’in “iş cinayetlerine” karşı başta Çalışma Bakanlığı ve işverenlerini yasalara uymaya, gerekli tedbirleri almaya çağırarak, başka işçilerimizin de bu acıyı yaşamaması için gerekli önlemlerin alınması istendi.İSG'den açıklama

“Cinayet dememek için hiçbir sebep yok”

 İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği (İSG), ülkenin dün yine ölümlü bir iş kazası haberiyle sarsıldığına işaret ederek, 42 yaşındaki Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanı Mehmet Zubi’nin temizlemeye çalıştığı çöp arabasının sıkıştırma mekanizmasının sıkıştırmasıyla feci şekilde can verdiğine dikkat çekti.
Birlik Başkanı Emir Taşcıoğlu konuyla ilgili olarak dün yaptığı yazılı açıklamada, “Doğal olarak medyamız bu haberi bir iş kazası olarak duyurdu” diyerek şöyle devam etti:
“Ancak İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Yasası ve ilgili tüzükleri yürürlükte olmasına rağmen bu uygulamanın kamuoyuna ve iş dünyasına yeterince tanıtılmadığı, ilgili tüzüklerin uygulanıp uygulanmadığının Çalışma Dairesi tarafından denetlenmediği, İSG Yasasını uygulamakla yükümlü olan ancak bugüne kadar gereğini yapmayan LTB gibi kamusal kuruluşlar ile Güngör’deki çöp alanını işleten özel şirket gibi işletmelerin var olduğu bir ülkede buna değil iş kazası, cinayet dememek için hiçbir sebep yoktur. Sorumluları da yukarıda saydığımız kurumlarındır”
Açıklamada, basındaki fotoğraflardan görebildikleri kadarıyla merhum Mehmet Zubi’nin kaza esnasında ne bir iş giysisi veya tulumu, ne bir koruyucu eldiven, ne bir toz maskesi ne de bir baret giymediğine işaret edilerek, “Bu da gösteriyor ki, iş sağlığı konusu LTB’nin öncelikleri arasında yer almıyor” ifadesi kullanıldı.

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SORUŞTURMAYA DÂHİL EDİLMELİ”

Çöplüğü çalıştıran özel şirketin ise, İçişleri Bakanlığı ile yaptığı sözleşme gereği çöp arabasıyla birlikte sadece bir kişinin içeriye girmesine izin verdiğinin yazıldığı hatırlatılan açıklamada, çöp toplama ve boşaltma işleminin bir kişiyle yürütülecek bir faaliyet olmadığı vurgulandı.
Yazılı açıklamada, “Eğer çöp arabasıyla birden fazla kişinin içeriye girmesine izin vermezseniz onun yanına yetkili ve işi bilen bir refakatçi vermeniz gerekir. Bunu yapmadığınız takdirde olası iş kazalarına davetiye çıkarırsınız ve iş kazası olması durumunda baş sorumlu olursunuz” ifadesi kullanılarak, böyle bir işletmeyle böyle bir sözleşme imzalayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın da soruşturmaya dahil edilmesi gerektiği savunuldu.
Birlik olarak, ilgili bakanlığı denetimleri başlatması için defalarca uyardıkları anlatılan açıklamada, yetkililerin denetim için iş kazası olmasını bekledikleri, bunun da ciddi iş gücü ve iş kaybına neden olduğu kaydedildi.
Açıklamada, Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile diğer sendika ve emek örgütlerine seslenilerek, “Üyelerinizin gelirlerinin iyileştirilmesi ve sosyal haklarının korunması kadar, çalışma ortamlarının ve sağlık koşullarının iyileştirilmesi için de gayret göstermelerini talep ediyoruz” denildi.
Sendikaların üyelerinin bulunduğu tüm işyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın eksiksiz uygulanmasını ve sürdürülmesini sağlamanın da görevleri olması gerekliliği üzerinde durulan açıklamada, kazada hayatını kaybeden Mehmet Zubi’nin ailesine sorumlulara karşı dava açabilmesi ve hakkını arayabilmesi için her türlü maddi ve hukuki desteğin sağlanması gerektiği belirtildi.BKP’den katı atık tesisinde meydana gelen ölüm olayına tepki

“İş kazası değil…”

 

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Güngör’deki Katı Atık Tesisi’nde meydana gelen ölüm olayının iş kazası değil, cinayet olduğu görüşünü ifade etti.
BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan, yazılı açıklamasında, Güngör’deki Katı Atık Tesisi’nde çöp boşaltırken çöp arabasının presi arasında sıkışarak can veren LTB Çalışanı Mehmet Zubi’nin, ihmalkârlık, keyfilik, denetimsizlik ve çalışma yaşamındaki kuralsızlıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini savunarak, “Açık bir cinayet olan bu olayın sorumluları LTB, Çalışma Dairesi, İçişleri Bakanlığı, Güngör’deki tesisi çalıştıran özel şirket ve UBP hükümetidir” dedi.
Sorumlular hakkında yasal işlem başlatılmasını isteyen İzcan, Güngör’deki Katı Atık Tesisi’nde çöp arabasıyla yalnızca bir kişinin içeriye girmesi uygulamasının kaldırılması gerektiğini, çöp toplama ve boşaltma işleminin yalnızca bir işçiye yüklenmesinin kabul edilemeyeceğini kaydetti.
İzcan, benzer olayların yaşanmaması için önlem alınması gerektiğini vurgulayarak, hayatını kaybeden Mehmet Zubi’nin ailesine başsağlığı da diledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1430 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler