1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EMİNE YARKIN
EMİNE YARKIN

EMİNE YARKIN

Hem rekortmen bir atlet, hem de istikrarlı bir futbol hakemi

A+A-

 

 

 

 

Atletizme 9 yaşında başladığında belki de birçok rekor kıracağının farkında değildi ama yıllar geçtikçe eski yıldızlar, gençler ve büyükler 400 metre KKTC rekorunu kırdı. Şimdi 800 metre, 3 bin metre engelli ve sırıkla atlama rekorları kendine ait

 

Atletizm yanında ilk kadın futbol hakemi olma özelliği bulunan Emine Yarkın, geçtiğimiz yıl mart ayında başladığı hakemlikte bu sayının günümüzde 6’ya çıkmasında öncü oldu. Başarı basamaklarını adım adım çıkan Emine, geçtiğimiz ay Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği Zeka Özteknik ödülüne layık görüldü

 

 

Burhan Gürkan

 

Ülkemiz atletizm dünyasında kırdığı rekorlarla dikkat çeken, aynı zamanda son yıllarda gerek kadın futbolunda gerekse hakemlik dünyasında başarı basamaklarını yavaş yavaş ama emin adımlarla çıkan bir isim Emine Yarkın.

Atletizmle tanışması ilkokul yıllarında gerçekleşiyor. Henüz 9 yaşında öğrenim gördüğü Özgürlük İlkokulu’nda atletizme merak salan Emine, yıllar sonra yarıştığı branşlarda birçok rekor kıracağını tahmin edemiyordu. Eski KKTC yıldız, genç ve büyükler kategorilerinde 400 metre rekortmeni olan Emine Yarkın’ın başarıları bunlarla sınırlı değil. Yarıştığı diğer branşlar olan 800 metrede 2:20.10’luk derecesi ile 2006 yılında kırdığı rekor henüz kırılabilmiş değil. Bunun yanında 3 bin metre engelli branşında 13 dakika 31 saniye ile rekoru elinde bulunduran Emine, sırıkla atlamada birkaç ay önce 2 metre 63 santimlik atlayışı ile bir rekora daha imzasını atmış durumda.

 

KADINLAR FUTBOLU VE HAKEMLİK

Emine’nin ilgilendiği tek spor sadece atletizm değil. Kendisi aynı zamanda başarılı bir futbol hakemi. Ülkemiz kadınlar futbol liglerinde Baf Ülkü Yurdu ve Yılmazköy formaları giyen Emine, futbolda yaşadığı bazı sakatlıkların atletizm yaşantısını etkilememesi için oyunculuğu bırakma kararı aldı ancak bu spora farklı bir açıdan giriş yapmak istedi.

Atletizm çalışmaları yaparken, antrenman yapan hakemlerin kondisyonunun iyi olduğunu fark etmesi sonrası Emine’yi hakemliğe teşvik etti. Emine de futbola başka bir açıdan dahil olma fırsatını değerlendirerek hakemlik yaşantısına ilk adımını geçtiğimiz yıl mart ayında attı.

 

ZEKA ÖZTEKNİK ÖDÜLÜ

Yaklaşık bir buçuk yıla yakın bir süredir hakemlikle uğraşan Emine Yarkın, Kadınlar ve U19 ligleri gibi liglerde maçlar yönetti. Geçtiğimiz ay Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği ödül gecesinde bu yıl ilk kez verilen Zeka Özteknik ödülüne layık görüldü. Bu da Emine’nin sporculuk ve hakemlik yaşantısında ne kadar başarılı bir isim olduğunun göstergesi.

 

HEDEFLERİ

Atletizmde sırıkla atlama branşı ülkemizde pek fazla rağbet gören bir branş olmasa da Emine bu branşı başarı ile sürdürüyor. Kendisine örnek aldığı isim ise Dünyaca ünlü rekortmen sırıkla atlamacı Yelena Isınbayeva. Geçtiğimiz mart ayında İstanbul’da düzenlenen Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda Isınbayeva’yı canlı olarak izleme fırsatı buldu Emine. Bunun yanında atletizmdeki hedefinin, rekorlar kırmaya devam etmek olduğunu belirtiyor. Kendisinin hakemliğe başladığında tek kadın hakem olduğunu söyleyen Emine, bir buçuk yıl zarfında bu sayının 6’ya çıktığını söylüyor ve hedefinin kadın hakem sayısının artmasında öncü olmak olduğunu belirtiyor. Bugüne kadar birçok maçta gerek yan hakem gerekse orta hakem olarak görev yapan Emine’nin esas hedefi ise ilerleyen yıllarda Süper Lig’te, kendisinin tabiri ile “çetin maçlar” yönetmek.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 551 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler