1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EMEKLİLERDEN 'ÖDEMEYİN' ÇAĞRISI
EMEKLİLERDEN ÖDEMEYİN ÇAĞRISI

EMEKLİLERDEN 'ÖDEMEYİN' ÇAĞRISI

Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi, üyeleriyle sağlık hizmetlerini ücretsiz alma hakkı olan tüm kesimleri, talep edilen ücretleri ödememeye çağırdı

A+A-

 

 

Altı emekli örgütünden oluşan Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi, sağlık hizmetlerinden ücret talep edilmesini yeniden eleştirdi ve üyeleriyle sağlık hizmetlerini ücretsiz alma hakkı olan tüm kesimleri, talep edilen ücretleri ödememeye çağırdı.

Komite, hükümeti, “kazanılmış haklara dokunmaktan” vazgeçmeye çağırırken, “gönüllü katkıya evet, yasalara aykırı taleplere hayır” dedi.

Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi adına açıklama Emekliler Derneği Genel Başkanı Mustafa Tolga, hükümetin Kamu Görevlileri Yasası’nın açık hükmüne rağmen hastanelerdeki sağlık hizmetlerinden ücret almasına karşı Lefkoşa ve Gazimağusa hastanelerinde yaptıkları eylemleri de hatırlatarak, geçtiğimiz günlerde de Sağlık Bakanı ve Müsteşarıyla görüştüklerini bildirdi.

Tolga, Sağlık Fonu Yasası altında ücret talep edilmesini kabul etmediklerini ve halen de aynı noktada olduklarını ifade ederek, Kamu Görevlileri Yasası’ndaki “ücretsiz tedavi hakkı”nı düzenleyen 23. maddeyi hatırlattı.

“MAAŞLI KESİM ADETA AÇLIĞA MAHKUM”

“Son iki yıldır iktidarın ekonomik kriz diyerek dar gelirlinin cebine el attığını; satın alma gücü yüzde 40-50 gerileyen maaşlı kesimi adeta açlığa mahkum ettiğini” ileri süren Mustafa Tolga, devlette israfın ve savurganlığın ise sürdüğünü ve kazançlarını artıran şirketlerden vergi talep edilmediğini savundu.

“BOYUN EĞMEMİZ BEKLENMESİN”

Tolga, iktidarın bu ve benzeri uygulamalarına boyun eğmelerinin beklenmemesi gerektiğini kaydederek, sağlıkta ücret talebinin devam edemeyeceğini; bunun hukuka da aykırı olduğunu öne sürdü ve “Bağış, katkı veya gönüllülük esasıyla yardım isteniyorsa süreli bir uygulamaya razı olabileceğimizi açıkça ifade etmiş bulunuyoruz. İleride daha acımasız ve daha yüksek taleplerle karşılaşmamamız için tüm üyelerimizi ve sağlık hizmetlerini ücretsiz alma hakkı olan tüm kesimleri talep edilen sağlık ücretlerini ödememeye çağırıyoruz” dedi.

Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi, “Emekli Mücahitler Derneği, GKK Emekli Subaylar Derneği, KKTC Polis Emeklileri Derneği, GKK Emekli Astsubaylar Derneği, Kıbrıs Türk Emekliler Derneği ve Vakıflar ve Din İşleri Emeklileri Derneği”nden oluşuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 651 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler