1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘EMEKLİLER’ HÜKÜMETİ KINADI
‘EMEKLİLER’ HÜKÜMETİ KINADI

‘EMEKLİLER’ HÜKÜMETİ KINADI

Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi, hayat pahalılığı açıklaması ve LTB Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin görevden alınmasından dolayı hükümeti kınadı.

A+A-

Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi, altı aylık hayat pahalılığının yüzde 0.73 açıklanması ve Lefkoşa Türk Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin görevden alınmasından dolayı hükümeti kınadı.

Komite tarafından yapılan yazılı açıklamada, “2011’de durdurulan ve bu yıl çalışanın maaşına yansıtılacak altı aylık hayat pahalılığının (Eşel-Mobil) 0.73 açıklanması, halkla alay etme” olarak değerlendirildi.

Açıklamada, 2011’den itibaren akaryakıt, tüp, elektrik ve diğer ürünlere yapılan zamların maaşlının alım gücünü sürekli gerilettiği belirtilerek, “Hükümet tüm bu olumsuz gelişmeleri dikkate alıp 2011’in yüzde 14.72’lik hayat pahalılığını maaşlara yansıtmanın yollarını arayacağına aksine bir takım alicengiz oyunları ile 2012’nin hayat pahalılığını nerede ise sıfırlamıştır” denildi.

Emekli derneklerinin 2011’in hayat pahalılığını talep etmeye devam edecekleri ifade edilen açıklamada, “2012’nin hiçbir inandırıcılığı olmayan yüzde 0.75’lik hayat pahalılığını ise tepkimizi göstermek amacıyla reddetme konusunu yetkili organlarımızın kararlarından sonra netleştireceğiz” denildi.

Hükümet’in Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı ve Meclis üyelerini yasa gücüne kararname ile zorunlu izne çıkarma kararının “antidemokratik ve hukuka aykırı” diye nitelendirildiği açıklamada, “Lefkoşa Belediyesi’nde ciddi sorunlar yaşandığı, çalışanlar ödenemezken Lefkoşa halkının da ciddi sağlık sorunlarına maruz kalabileceği kabul edilen bir gerçektir. Yine de bu soruna daha programlı bir diyalog süreci ile demokratik ve yasal zeminde çözüm bulunması mümkündü” denildi.

Açıklamada, “UBP Hükümetini bir kez daha şiddetle kınarken, Hükümeti her iki konuda da kararlarını yeniden gözden geçirmeye davet ediyoruz” ifadelerine de yer verildi.

Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi’nde Emekli Mücahitler Derneği, G.K.K. Emekli Astsubaylar Derneği, G.K.K. Emekli Subaylar Derneği, Kıbrıs Türk Emekliler Cemiyeti, Polis Emeklileri Derneği ve Vakıflar ve Din İşleri Em.Derneği bulunuyor.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 488 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler