1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Emekçi kadınlara karanfil…
Emekçi kadınlara karanfil…

Emekçi kadınlara karanfil…

DEV-İŞ ve PEO Kadın Büroları’ndan ortak etkinlikler…

A+A-

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu DEV-İŞ ile Kıbrıs’ın güneyindeki en büyük sendikal örgütlenme olan PEO’nun Kadın Büroları, Dünya Emekçi Kadınlar Günü çerçevesinde düzenleyecekleri ortak etkinliklerin ilkini bugün Makarios Hastanesi’nde gerçekleştirdiler. Kıbrıslı Türk hastaların da yıllardır tedavi görmekte olduğu Makarios Hastanesi’nde PEO’da örgütlü temizlik emekçisi kadınlarla bir araya gelen DEV-İŞ ve PEO Kadın Büroları’ndan temsilciler onlara karanfiller sundular.

DEV-İŞ Kadın Bürosu adına etkinlikte bir konuşma yapan Sevgül Uludağ, temizlik emekçisi kadınlara, Kıbrıslı Türk hastalara gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür etti. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir ankette Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum toplumlarının yüzde 75’inin birbirleriyle hiç ilişki kurmadıklarını, her iki toplumun ancak dörtte birinin birbirleriyle temas halinde olduklarını anlatan Uludağ şöyle dedi:

“DEV-İŞ ile PEO 1970’li yıllardan bu yana dostluk ve işbirliği ilişkileri kurmuştur. Böylesi dostluk ve işbirliği ilişkileri bizim için çok önemlidir çünkü bu topraklarda barış yapacaksak, Marslılar’la değil, birbirimizle barış yapacağız… Toplumlarımızın birbiriyle temas etmesinin önündeki en önemli  engellerden birisi dil sorunudur. Geçmişte ortak köylerde yaşayan, tarlalarda birlikte çalışan Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar birbirlerinin dillerini konuşabiliyordu, aynı şarkıları birlikte Türkçe ve Rumca olarak söyleyebiliyordu. Şimdi yurdumuz en kötü dönemlerinden birini yaşıyor, adamız bölünmüştür ve toplumlarımızın birlikteliği sınırlıdır. Oysa bir barış olacaksa bunu Marslılar’la değil, birbirimizle yapacağız. O nedenle DEV-İŞ ve PEO’nun bu dostluk ve işbirliği ilişkisini sürdürmek bizim için çok önemlidir.”

DEV-İŞ ve PEO Kadın Büroları, 11 Mart 2015 Çarşamba günü saat 12.00’de DEV-İŞ merkezinde bir resepsiyonda bir araya gelecek. 15 Mart Pazar günü ise PEO’nun kadınlara yönelik etkinliğinde DEV-İŞ Kadın Bürosu adına Sevgül Uludağ PEO üyesi kadınlara yönelik bir konuşma yapacak.

Bu haber toplam 976 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler