1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EMAA’DAN EKSLİBRİS ATÖLYE ÇALIŞMASI
EMAA’DAN EKSLİBRİS ATÖLYE ÇALIŞMASI

EMAA’DAN EKSLİBRİS ATÖLYE ÇALIŞMASI

Yaz kurslarına hazırlanan Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA) atölye çalışmalarına devam ediyor.

A+A-


Yaz kurslarına hazırlanan Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA) atölye çalışmalarına devam ediyor.

19-21 Haziran tarihleri arasında üç gün; 18:00-20:00 saatlerinde EMAA Başkent Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek “Ekslibris” atölye çalışması Gazi Üniversitesi öğretim görevlisi Yar. Doç. Dr Özden Pektaş Turgut tarafından uygulanacak. Üç günün sonunda ortaya çıkacak ürünler, 22 Haziran Cuma saat 19.00’da merkezde sergilenecek.

Kursun ilk günü Ekslibris’in kısa bir gelişim tarihi ve örnekleri üzerinde durulup malzeme ve teknik bilgiler verilerek eskizler yapılacak. İkinci ve üçüncü günlerde ise uygulamalar gerçekleştirilecek. Katılımın ücretsiz olduğu kursta, kursiyerler malzemelerini kendileri temin edecek.

Ekslibris, kitapseverlerin, kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları, üzerinde adlarının ve değişik konularda resimlerin yer aldığı küçük boyutlu grafik çalışmalara deniliyor. Kitabın kartviziti ya da tapusu olarak nitelendirilen Ekslibris’in tarihi çok eskilere dayanıyor.

EMAA açıklamasında şöyle denildi: “İngilizce ‘Bookplate’ olarak da bilinen Ekslibris, kitap sahibini tanıtır, onu yüceltir ve kitabı ödünç alan kişiyi geri getirmesi konusunda uyarır. Bir mülkiyet işareti, sahiplenme göstergesi olmanın yanında kitabın hırsızlığa karşı korunmasını sağlama işlevinin de olduğu söylenebilir.”

Atölye çalışmasına katılmak isteyenlerin kayıt için Zehra Şonya’ya; “zehra.sonya@ gmail.com” e-posta adresi veya 0533 8663085 numaralı telefondan ulaşabilecek.
Bu haber toplam 469 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler