1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ELLERİNDEKİ SİNEKLİKLE ASLAN AVLAMAYA KALKMASINLAR'
ELLERİNDEKİ SİNEKLİKLE ASLAN AVLAMAYA KALKMASINLAR

'ELLERİNDEKİ SİNEKLİKLE ASLAN AVLAMAYA KALKMASINLAR'

Bağış, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi liderinin son dönemde "Türkiye'den telefon bekliyorum. Türkiye'ye gitmek istiyorum" dediğini anımsatarak, şöyle devam etti:

A+A-

 

Türkiye’nin Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakerecisi Egemen Bağış, Avrupa Birliği Bakanlığı'nda 11. İç Koordinasyon ve Uyum Komitesi toplantısında yaptığı konuşmada, Kıbrıs müzakerelerine de değindi.

 Bağış, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi liderinin son dönemde "Türkiye'den telefon bekliyorum. Türkiye'ye gitmek istiyorum" dediğini anımsatarak, şöyle devam etti:

"Buradan kendisine bir hatırlatma bulunmak istiyorum. Hatları karıştırmasın. Onun muhatabı, onun muadili Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Sayın Eroğlu'dur. Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı öyle sözde başkanlıklarla yarım ada devletleriyle vakit harcayacak kadar zaman lüksüne sahip değildir. Ama Sayın Eroğlu'nun bu konuda kendilerine destek vermeye hazır olduğunu biliyorum.

Sakın ellerindeki sineklikle aslan avlamaya kalkmasınlar. Herkes kendi boyunun ölçüsü içerisinde atması gereken adımları atsın. Türkiye de burada çözümden yana destek mekanizmasını işletmeye devam edecektir."

Bir basın mensubunun Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin 1 Temmuz'dan itibaren AB dönem başkanı olmasıyla Türkiye'de nelerin değiştiğini sorması üzerine Bağış, "Hiçbir şey değişmedi. Nasıl biz 23 Nisan'da devlet büyüklerimizin koltuklarına yavrularımızı oturtup onların hevesini almasını sağlıyorsak, Avrupa Birliği de takvimsel bir sürecin gereği olarak, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne altı aylık bir heves giderme imkanı tanıdı. Bu bizi etkilemez. Bu onların kendi iç takvimsel sürecidir. Biz kendi kararlılığımızla kendi reformlarımızı gerçekleştirmeye devam edeceğiz" yanıtını verdi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 861 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler